Нова идея на държавата цели да редуцира инцидентите по морето. До дни ще е готова специална наредба, според която и безстопанствените плажове ще имат охрана.
В Царево има най-много плажове без стопани, но повечето са малки и от тях не може да се печели. За това и са останали диви. Една от по-достъпните ивици, която без успех си търси наемател, е Попският плаж, съобщава bTV.
Попският плаж е сред ивиците, които държавата умува как да обезопаси.
"Ще има строга организация, с пункт, спасителни пояси, шамандури, въжета и други такива, към които да има прикрепен специалист - човек, който знае как се борави и ако е необходимо да се притече веднага на помощ", обясни областният управител на Бургас Павел Маринов.
Има обаче и по-големи безстопанствени плажове, като дългата над 2 километра Атанасовска коса в Бургас.
"Как един спасител ще обхване такава голяма територия? Представете си, че едновременно в единия и в другия край на плажа възникне инцидент. Няма как да реагира. Не могат да се намерят хора за работа на охраняеми плажове, а камо ли на неохраняеми”, казва Николай Иванов от Асоциацията по водно спасяване.
Пунктове не се предвиждат на плажове като Липите край Синеморец. Една от причините е, че до тях се стига трудно.
"Ще бъде ясно обозначено, че са неохраняеми зони и не се използват за плажове. Забранено е с други думи плажуването на тези места", поясни Павел Маринов.
Само по Южното Черноморие проблемните плажове са над 30. За да се погрижат за безстопанствените плажове, от регионалното министерството са отпуснали на областните управи в Бургас, Варна и Добрич по 10 на сто от таксите, събрани от ивиците на концесия. За Бургас сумата за това лято е 540 000 лева.