През тази и следващите 2 години държавата ще продължи да изплаща обезщетения на земеделските стопани, чиито животни са били убити от или заради заразни заболявания. Това се посочва в утвърдената днес от правителството Национална програма за профилактика, надзор, контрол и ликвидиране на болестите по животните и зоонозите за периода 2016-2018 г. В документа са предвидени и обезщетения при унищожаване на заразени и контактни животни и продукти от тях. Средствата за изпълнението на мерките за профилактика, ограничаване и ликвидиране на заразните болести и за изплащането на обезщетенията се осигуряват от републиканския бюджет и ДФ "Земеделие”.
Реално схемата с обезщетенията действа от години и приетият днес документ е формалност. Дори и през последните няколко дни редица земеделски стопани получиха пари заради ликвидираните им животни след започналата в някои райони на страната епидемия от остър заразен нодуларен дерматит по кравите.
Поради географското си положение, България е постоянно застрашена от проникването на остри и хронични инфекции чрез непрекъснатия трафик на хора, животни, транспортни средства през страната. Това налага поддържането на постоянно действаща система за профилактика и контрол срещу заразните болести, бърза диагностика и ефективна борба при възникване на огнища на заболявания, с цел ограничаването и ликвидирането им. В програмата са посочени приоритетните заразни болести и зоонози, както за България, така и за ЕС, при възникването на които настъпват значими здравни последици за хората и се нанасят големи икономически щети на страната.
Поддържането на благополучен здравен статус на животните, отглеждани на територията на страната, от който зависи високото качество на продуктите, добити от тях, е гаранция за здравето и благополучието на хората, свободното движение на животни и получените от тях продукти в държавите-членки на ЕС, както и за безпроблемен износ за трети страни, отбелязват от Министерски съвет.