Правителството на ГЕРБ паднало не заради бюджетната дисциплина, а заради здравеопазването и енергетиката. Това заявява в своя статия в The Wall Street Journal бившият вицепремиер и финансов министър Симеон Дянков.
В нея той твърди, че до оставката на кабинета "Борисов" се е стигнало заради неуспеха на правителството да реформира тези два сектора и да наложи финансови рестрикции и върху тях.
По мнение на Дянков стачките, обхванали страната, са били заради високите цени на тока. Причината за скъпото електричество била неефективността на енергийната система.
Бившият финансист номер едно обяснява и за високата цена, която плащат държавните предприятия в сектора. По негови думи заради постоянното присъединяване на скъпоструващи производства към системата принуждава държавните компании да покриват загубите.
Дянков косвено обвини Държавната комисия за енергийно и водно регулиране за сложната ситуация. В статията си той посочва, че имало два варианта – или да увеличи цената на тока, или да се проведе реформа. Енергийният регулатор обаче избрал първата алтернатива.
Здравеопазването е също нереформиран сектор у нас, признава той. Правителствата се огъвали под натиска на фармацевтичните компании, медицинските асоциации и синдикатите да се увеличат публичните разходи за здравеопазване. Сега качеството на услугите в сектора се е влошило, като 93% от българите смятат, че те са неадекватни. Дянков добавя, че при всяко усилие за реформа по негово време се е стигало до оставка на ресорния министър и припомня, че четирима шефове на здравното ведомство са "дошли и са си отишли" и мисията не е била изпълнена.
За пореден път бившият вицепремиер защити строгата финансова дисциплина. Според него икономиите се сочат като основния виновник за бедите в Европа. Доказателствата обаче показвали противното. Той дава за пример страните, които отбелязват най-висок растеж. Те обаче прилагали строга финансова дисциплина.