Парламентът започна работа с персонални промени в правителството. Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков представи предложенията за нови министри, съобщава БТА.
Министър-председателят Бойко Борисов предлага Делян Добрев да заеме мястото на подалия оставка министър на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков, а Десислава Атанасова да смени д-р Стефан Константинов на поста министър на здравеопазването.
От "Атака" възразиха срещу отсъствието в пленарна зала на премиера. Павел Шопов поиска премиерът да бъде поканен в парламента, но мнозинството отхвърли предложението.
Не беше прието и искането освободените министри д-р Константинов и Трайков да обяснят мотивите пред депутатите.
От ДПС предложиха отлагане за утре (22 март) на дебатите по персоналните промени в кабинета, ако министър-председателят не може да участва в обсъждането. "Разбрахме, че от 11.30 часа Министерския съвет ще има изнесено заседание в Кюстендил, а в 9.30 часа дебатите по промените в кабинета още не са започнали", аргументира се заместник-председателят на групата Лютви Местан.
Предложението за отлагане на дебатите обаче също не беше прието.
От Синята коалиция и от Коалиция за България поискаха изслушване на премиера Бойко Борисов относно позицията по проекта АЕЦ "Белене". Предложението обаче и при двете гласувания беше отхвърлено.
РЗС ще подкрепи персоналните промени в правителството, каза от парламентарната трибуна независимият народен представител от РЗС Емил Василев, предадеАгенция "Фокус”. По отношение на Трайков – не провала на Катарския бизнес форум беше причината той да подаде оставка, а два големи гафа, на Трайчо Трайков – по въпроса за шистовия газ и за АСТА, посочи Василев.
Министър Трайков направи всичко възможно да си обтегне отношенията с целия граждански сектор и до последния момент се противопоставяше на мораториума на шистовия газ, допълни той. За АСТА той се опита да излезе с обяснение, че не е разбрал, подчерта Емил Василев.
По отношение на министъра на здравеопазването, Емил Василев заяви: "Човек на два дни служба, си позволи от парламентарната трибуна да прави забележки на един народен представител, който тогава беше обявил гладна стачка по морални съображения. Този министър се провали вероятно заради гинекологичната си специалност. Този човек не прояви грам мъжество, за да се противопостави на картелите в търговията с лекарства. Общото между двамата министри е, че веднага започнаха да атакуват правителството”, посочи още Емил Василев.
Като номинирана за поста на здравен министър си давам сметка, че промяната изисква време, дебат и консенсус между лекари и политици. Промяната в здравеопазването не търпи резки промени и не трябва да правим политика от здравеопазването, а политика на здравеопазването.
Това каза от парламентарната трибуна от своя страна номинираната за министър на здравеопазването Десислава Атанасова. Ще направя това изказване, защото бих искала да има и друга посока на днешния дебат, посочи Атанасова.
"Днес смятам, че е необходимо не само да разискваме предложение за персонална промяна в Министерския съвет, а да се опитаме да потърсим отговор на няколко въпроса. Добре е днешната дискусия да е откровен дебат да определена политика, не само в нейното кадрово, но и в нейното съдържателно измерение. Дебат, в който трябва да обсъдим въпросите – състоя ли се здравната реформа или трябва тепърва да започне и има ли министърът визия. Вероятно ще има колеги от опозицията, които може и да си признаят, че носят своята отговорност за несъстоялата се реформа”, каза Атанасова.
"Не само здравният министър трябва да положи усилия. Когато се търсят решения, трябва да потърсим съгласието и да участваме в постигането му. Без широка подкрепа няма как да имат успех и най-добрите идеи. Трябва равномерно да се разпредели тежестта и да се споделят отговорностите на всички. Добре е да са и днешните, и всички следващи разисквания в сектор "Здравеопазване”, а не в посоката на политическите нападки, защото здравеопазването и е част от системата за националната сигурност”, посочи още Атанасова, цитирана от Агенция "Фокус".
Тя поема ангажимента да търси консенсуса за важните теми в сектор "Здравеопазване” в парламента, пред пациентите и в съсловието.
"Очаквам и вие да заявите – ще подкрепите ли добрите решения за контрол върху качеството на предоставените медицински услуги, върху грижата за пациента, за прозрачна лекарствена политика. Давам си сметка, че няма достатъчно дълго време за реализиране на сериозни промени. Трябва да започнем да обсъждаме концепцията за Спешната помощ. В дългосрочен план ще предложа конкретни мерки и ще търся решения. Моите усилия ще са в посока подобряване грижата за пациентите, превенцията и профилактиката и повишаване качеството на предоставените медицински услуги”, каза Десислава Атанасова.
Административният опит може да бъде компенсиран с много добре подбран екип от специалисти. Много по-важно от административния опит е това, че кандидатът трябва да има и определен политически опит, подчерта Десислава Атанасова.