"С какво право ще искате в България да има нови избори? С този въпрос се обърна българският евродепутат от квотата на БСП в Страсбург Илиана Йотова. Тя подчерта, че правителството в България е само на един месец и трябва да му се даде шанс да приложи своята програма.
"Страдате от някакъв особен вид раздвоение. Сега сте точно на обратната позиция, а сутринта за Унгария реагирахте различно”, така Йотова се обърна към зам.-председателя на групата на ЕНП Манфред Вебер.
Той предизвика негодуванието й с коментара си, че в България трябва да има нови избори. "Моят въпрос е следният, с какво право точно вие ще се обявявате против законно избраното българско правителство и ще искате предсрочни избори в България? Как бихте реагирали, ако аз започна да се бъркам и поискам смяна на правителството в Германия?”, попита Йотова.
Според Вебер това щяло да се случи, ако управляващите в Германия влязат в коалиция с "фашизоидна екстремистка групировка на крайната десница”.
"ГЕРБ изпадна в тежка изолация, защото нито една политическа партия не пожела да подкрепи такова правителство. Съставено е в България законно правителство, което не се подкрепя от Атака”, коментира Илияна Йотова.
Комисията ще продължи да наблюдава развитието на събитията в България и ако има правонарушения на европейското право и риск за нарушаване на европейските ценности, ще взема отношение и ще се намеси. Това заяви комисар Вивиан Рединг, заместник-председател на Европейската комисия, по време на дебата за ситуацията в България, който се проведе в Европейския парламент в Страсбург.
"Изявленията на комисията в дебата за Унгария показват това, че ЕК няма да се поколебае да прехвърли и в друга страна-членка надзора, който упражнява”, заяви Рединг. "Пледираме за стабилност, просперитет, консенсус в името на благото на тази държава. Тези два дебата показват колко е важно за Европейския съюз върховенството на закона. Бихме могли вече да си извадим поука от прилагането на инструментите.
Остава да решим как да се справим с тревогите, с безпокойствията, които едно нарушение на човешките права създава. Право на европейските граждани е да бъдат защитени техните права и свободи навсякъде”, добави Вивиан Рединг.
"Ще се разсеят много митове и легенди в пленарна зала. ПП ГЕРБ, заради която става този дебат, спечели най-много гласове, но не можа да състави правителство и изпадна в тежка изолация.
Вместо конструктивна опозиция, те не ходят на работа. Съставено е законно правителство, което не се подкрепя от ПП "Атака”. Тя гласува против всякакви закони и решения”, коментира още Йотова.
Евродепутатът Светослав Малинов посочи, че доверието в политическите партии е на рекордно ниско ниво. "Искам българските граждани да видят, че европейските партии и политици защитават своите принципи с по-голяма устойчивост, отколкото своите членове”.
Евродепутатът Маруся Любчева заяви: "Уважаваме волята на мнозинството, защото уважаваме демократичните принципи, но този дебат има нужда от повече истина. Правителството на ГЕРБ изведе хората на улицата поради катастрофалните резултати от неговото управление. Вебер определя, че Борисов трябва да бъде премиер на България. Нито една партия обаче не желае да говори с ГЕРБ. Народът поиска оставката на правителството на ГЕРБ след 3 и половина години управление”.
Евродепутатът от ЕНП Андрей Ковачев отвърна: "Народът в България за щастие вас не ви иска и не гласува, за да има правителство на БСП и ДПС, което да се поддържа от "Атака”. Без поведението на "Атака” би ли имало правителство на Орешарски”, попита той.
Евродепутатът Маруся Любчева отговори, че българският народ се е произнесъл на изборите и има партии, които работят в парламента, с изключение на ГЕРБ, която унижава една национална институция. "Атака не подкрепя правителство и всички знаят това много добре”, подчерта тя.
Евродепутатът Метин Казак добави: "Две години правителството на Бойко Борисов се ползваше с подкрепата на "Атака”. Тогава това нямаше значение за Европа – това не е ли двоен аршин? Двоен стандарт, е цял мандат да подкрепяте популизма на ГЕРБ, а сега да съдите едно правителство, което е само на един месец”, обърна се Казак към Вебер.
"Не би било логично като представител на Съвета да взема отношение по различните мнения. Едно е ясно – събитията в България вълнуват всички”, заяви Витаутас Лешкевичус от Полша.