Националното законодателство на България и още седем държави от ЕС не отговаря на правилата на общността. Това е записано в мотивирано становище на Европейската комисия (ЕК).
Процедурата на Комисията е във връзка с транспонирането на Третия енергиен пакет, става ясно още от съобщението от Брюксел.
Оттам допълват, че към днешна дата България, Кипър, Испания, Люксембург, Холандия, Румъния и Словакия не са информирали Комисията за това какви мерки за транспониране на директивите за електроенергията и за природния пазар, които са част именно от този трети пакет, са взели.
Естония не е внесла информация само по отношение на Директивата за природния газ.
Третият енергиен пакет съдържа важни разпоредби за правилното функциониране на енергийните пазари, включително нови правила за отделянето на мрежите, за укрепване независимостта и правомощията на националните регулаторни органи и правила за подобряване на дейността на пазарите на дребно в интерес на потребителите.
Изискването на ЕС беше до 3 март 2011 година директивите да бъдат част от националното законодателство на страните от общността. Близо година след този краен срок това обаче не е факт. Поради това от ЕК са изпратили мотивирани станоща до осемте държави. Те имат срок от два месеца, за да предприемат мерки.
Ако не спазят задължението си, Комисията може да заведе иск срещу тях пред Съда на Европейския съюз.
Отварянето на енергийните пазари е от съществена важност за конкурентоспособността на икономиката на ЕС като цяло. Ефективният, взаимосвързан и прозрачен вътрешен енергиен пазар в Европа ще предложи и на потребителите избор между различни дружества, доставящи природен газ и електроенергия, и ще направи пазара достъпен за всички доставчици.