Забавяния в графика, липса на координация и твърде много похарчени средства – това са основните критики, които Европейският парламент отправи по процеса на извеждане от употреба на АЕЦ "Козлодуй", както и на централите в Литва и Словакия.
Към момента спирането на трите ядрени централи в посочените нови страни-членки на ЕС се финансира с европейски средства. Необходимо е обаче подобрение на изпълнението, казват в своя резолюция евродепутатите.
За целта от ЕП искат Европейската комисия да състави координационно звено, което да надзирава изваждането от употреба на ядрените централи. Координационният екип трябва да даде оценка дали има нужда от още помощ от ЕС и да реши какви нови отговорности да бъдат поети съгласно програмите за затваряне на трите АЕЦ.
В резолюцията евродепутатите задават и въпрос защо твърде много европейски средства, предназначени за спирането на централите, отиват за енергийни проекти, които не са свързани пряко с този процес.
До есента на тази година Сметната палата ще изготви специален доклад и по трите програми за спиране на атомните централи. В него ще се посочи дали европейските средства се харчат по предназначение, дали са спазвани публичните процедури, дали отпуснатите средства са спомогнали за повишаване на безопасността на реакторите, участието на ОЛАФ и дали е имало достатъчно координация между програмите.
В периода 2007-2013 година ЕС дава 868 млн. евро за спирането на АЕЦ "Козлодуй", 1.367 млрд. евро за "Игналина" (Литва) и 613 млн. евро за "Бохунице" в Словакия.