Европейският съд за правата на човека (ЕСПЧ) в Страсбург осъди България за нарушаване правото на живот на Тодор Димов Тодоров-Чакъра, който загина при полицейска операция през 2003 г.
Чакъра се барикадира в къщата си в Харманлийско, след като полицията трябваше да го отведе за изтърпяване на наказание от половин година затвор. Той отказа да се предаде, като в акцията срещу него се включиха близо 100 полицаи, сред които и около 30 барети.
След първоначалните неуспешни опити на полицията да изведе Чакъра от къщата, операцията бе оглавена от тогавашния главен секретар на МВР Бойко Борисов, който замина на мястото по заповед на вътрешния министър Георги Петканов.
След продължилата часове наред обсада, полицията използва гранатомет, за да осигури възможност за претърсване на къщата и за да ликвидира всякакви капани.
"Около шест или седем часа сутринта полицейските части образуват плътен кордон около къщата, после влизат вътре и започват проверка на приземния и на първия етаж. Когато с противопожарна стълба стигат до таванския етаж, виждат краката на овъгленото тяло на г-н Тодоров. Операцията е прекратена, къщата е отцепена, а за случая е докладвано на военна прокуратура”, пише в решението на съда, цитирано от bTV.
Според българското следствие Тодоров се е самовзривил с ръчна граната, а не е загинал от обстрела на полицията. Разследващите заключиха, че действията на полицията са били напълно по устав, а заключенията им бяха потвърдени от военния съд.
Съдът в Страсбург обаче единодушно приема за основателни жалбите, свързани със смъртта на Тодоров, ефективността на последвалото разследване и предполагаемата липса на ефективни мерки в тази посока.
Магистратите в ЕСЧП се съгласяват напълно, че "правото на живот” (според дефиницията на член втори от Конвенцията за човешките права) на Тодоров е било нарушено.
По отношение на задължението на държавата да проведе ефективно разследване на обстоятелствата, при които Тодоров е загубил живота си, съдът приема със 6 срещу 1 гласа, че е имало нарушение в тази област също на член втори на Конвенцията, който определя като противозаконно отнемането на човешки живот при употребата на сила, освен когато е абсолютно необходимо.
Споменавайки поименно Бойко Борисов като ръководител на операцията, съдът постановява България да плати 50 000 евро на двамата синове на Чакъра и на съпругата му. Освен това държавата трябва да плати и 4 684 евро на адвокатите.
"Ако има прокуратура в България, след днешното решение на съда в Страсбург, трябва веднага да започне разследване срещу Бойко Борисов”, заяви пред сп. "Правен свят" адвокат Михаил Екемджиев, който е един от защитниците, представлявал роднините на Чакъра.
"Разследването на случая трябва да бъде възобновено и лицата, отговорни за смъртта на Чакъра, трябва да понесат наказателна отговорност, ако не за подбудителство и съучастие в убийство, то поне за злоупотреба с власт и превишаване на правомощия", казва още Екимджиев.