Парите от европейските фондове ще започват да намаляват след 2020 година. Това предупреди вицепремиерът, отговорен за усвояването Томислав Дончев.
"Нека да започнем да свикваме да работим с по-малко европейски пари", посочи Дончев, като отбеляза, че причините са както в политическите процеси в ЕС, така и в индикаторите за формирането на БВП у нас.
Затова според Дончев ще трябва да се научим да разчитаме други източници на финансиране.
"Минимум за 4 или 5 млрд. трябва да бъдат обявените процедури по новия програмен период 2014-2015 г. Аз силно се надявам управляващите органи да спазят поне част от амбициозния си план. Да имаме плащания от новия програмен период в по-песимистичната версия от 700 000 000, а в по оптимистичната версия, над 1 000 000 000", обясни вицепремиерът.
По думите му по две от програмите "Развитие на човешките ресурси" и "Иновации и Конкурентоспособност" ние вече пускаме първите схеми.
"Общият обем плащания до момента по оперативните програми е над 6 500 000 000 евро, което е близо 82% от цялата финансова рамка. Това означава, че ако цялата машина спре да работи, което няма как да се случи, ние в най-лошия случай ще приключим стария програмен период с този резултат", допълни още Дончев. Неговата прогноза е, че ще приключим стария програмен период с над 90% плащания.
Според него, въпреки очакваното намаление на европейските пари след няколко години, именно те ще бъдат основният двигател на икономиката.
"Не е добре икономиката да се базара само на европейски пари, но като нова държава членка, България не може да си позволи в следващите години да се развива и модернизира без европейски пари", допълни вицепремиерът.