Едва 10% от младежите с увреждания имат работа, останалите са безработни по една или друга причина. Това сочат данни на неправителствени организации, съобщава БНТ.
Официалната статистика, която показва точния брой на хората с увреждания обаче, ще излезе в началото на следващата година, но според данни на различни институции те са между 400 и 800 хиляди души. При тях обаче интересът към възможностите за повече заетост е слаб, отчитат от младежката предприемаческа борса.
Друг проблем е, че желанието на хората с увреждания да си намерят работа среща различни трудности.
Четвъртокурсничката по "Социална педагогика" Ралица Чалова смята, че отношението на работодателите е основен проблем. Когато е започнала да си търси работа, още в първите телефонни разговори тя е споменавала, че е с увредено зрение. От отсрещната страна обаче губели интерес, затова Ралица предприела друг подход. На последвалите интервюта обаче резултатът също не бил положителен.
"Нямат необходимия подход, не знаят как да реагират, как да разговарят с мен и се усеща просто по гласа им как не са очаквали да видят такъв човек и как ме подценяват", заявява Ралица. Ралица е сигурна, че хората с увреждания са много съвестни работници, защото оценяват, че някой им се е доверил. Към някой, който ще се довери на нея, изпраща призив: "Аз съм амбициозна, упорита, искам да участвам пълноценно в това общество. Дайте ми шанс и няма да съжалявате!", сподели Ралица Чалова, търсеща работа, с увредено зрение.
Все пак пред хората с увреждания има и перспективи, ако те положат усилия.
Господин Йорданов не чува. Той е завършил "Зъботехника", но се занимава с друго тъй като предпочита да не общува с хората. Господин има собствена фирма за слухови импланти в Пловдив. "Може да работи в автомивка, където няма комуникация. В шивашки цех също няма комуникация. Нещо, което е по-лесно и не изисква висше образование", споделя Господин.
Ако работодател наеме хора с увреждания, той може да получи до 20 хиляди лева от Агенцията, за да направи работното място удобно - с рампа, софтуер или светлинни системи - според вида увреждане на работниците. Въпреки това бизнесът все още се въздържа: "Това е основното! Бариерите в нашата глава", казва Мила Вукова от Агенцията за хора с увреждания.