Здравната каса е установила фрапиращи злоупотреби в специализираната болница по хематология в София и в онкологичната болница във Варна, съобщиха от касата. При проверка в клиниката по хематология са открити документи, от които проверяващите съдят, че става въпрос за фиктивно отчитане на пациенти. Във варненската онкология пък е констатирано, че при терапия със скъпо лекарство се изписва по-малко количество, а пред НЗОК се отчита по-голямо. Според проверяващите се касае за незаконна търговия със скъпи онкомедикаменти, заплатени от касата.
И двете лечебни заведения няма да получат заплащане за некоректно отчетените дейности, заяви по БНР зам.-управителят на НЗОК д-р Димитър Петров. "Целта е превантивно да спрем касата да плаща за онкомедикаменти, които не се вливат на болните. Имаме такива данни, определено. Това е криминален износ", коментира той.
При извършена проверка в Специализираната болница за активно лечение на хематологични заболявания (СБАЛХЗ) ЕАД – София, контролните органи са констатирали изготвянето на стотици документи с невярно съдържание за хоспитализация на пациенти. Всички пациенти в тях са с еднакви данни, независимо от заболяването и клиничната пътека, по която са хоспитализирани, посочва БГНЕС. Така например всички пациенти са с кръвно налягане 130 на 80 или им е предписана идентична терапия.
За първото тримесечие на 2015 г. лечебното заведение е отчело на касата 2125 пациенти. Това според проверяващите е с 1695 повече от реално преминалите болни. Столичната клиника разполага със 70 легла в отделението по клинична хематология и на практика е невъзможно да бъдат хоспитализирани отчетените към НЗОК значително по-висок брой пациенти, смятат проверяващите. Те се съмняват за фалшификации на медицинска документация в големи размери чрез отчитане на нереален брой пациенти, които не са преминали по клинична пътека, но лечебното заведение е получило неправомерно заплащане от касата за дейност, която реално не е извършило.
НЗОК е уведомила Икономическата полиция, Прокуратурата и Изпълнителната агенция "Медицински одит" за констатираните сериозни нарушения.
Ръководството на столичната онкохематология е подало възражение срещу констатациите от проверката, заяви директорът на болницата д-р Георги Михайлов. Според него има рпазминаване в данните за отчетени пациенти. Той отрече заключенията на касата, че болницата е отчела фиктивни болни.
"Става дума за пациенти, които са добре познати на клиниката, тъй като ние сме спазили абсолютно логистиката и алгоритмите на клиничните пътеки, по които следваме нашите пациенти. Няма никакво изопачаване на данните и няма надписване на брой пациенти, които са били хоспитализирани в болницата", твърди д-р Михайлов.
Управителят на варненската онкология д-р Марко Марков пък заяви, че официално констативен акт за нарушения от НЗОК не е получен все още. "Не намираме за приемливо да се тиржират данни, които подлежат на обжалване. Не намираме за редно и първо да се съобщават по телевизията, после да се публикуват на сайта на касата и едва след това (нещо, което още не се е случило) - да се връчат на проверявания", заявяват медиците от варненската онкоболница, цитирани от БГНЕС.
При извършената от касата проверка там е констатирано, че лечебното заведение провежда лекарствена терапия на онкоболни пациенти с лекарствения продукт LH156 Herceptin, като в повечето случаи изписаното количество от препарата не съответства на приложеното количество, посочено в отчетните документи. В документите е посочено едно количество, а в медицинската документация на пациентите (температурен лист) е записано друго количество, което е по-малко от изписаното и отпуснато от болничната аптека. В някои случаи антитуморната терапия е започнала без решение на Клиничната онкологична комисия. По предварителни данни сумата от 29 615 лв. се явява като разлика от изписано и приложено количество на медикамента за период от пет месеца.
Установено е също, че лечебното заведение неправомерно е отпускало лекарствени средства, съдържащи наркотични вещества и неоснователно е получило сума в размер на 50 301.83 лв. за опиоидни аналгетици по Клинична процедура (КПр) №6 "Диспансерно наблюдение при злокачествени заболявания и при вродени хематологични заболявания"
Здравният министър д-р Петър Москов очаква от тук нататък прокуратурата да си свърши работа. Помолен за коментар той риторично попита:" Защо областната здравна каса при наличие на такива нарушения не прекратява договора? Защо това лечебно заведение продължава да получава от наши пари през здравни вноски? И това са въпроси, както на оперативното, така и на надзорното ръководство на касата", посочи министърът.