"Приповърхностните земетресения са много по-опасни от дълбоките за мястото, където те се намират, в епицентралната зона. Те не са опасни за съседните страни и за далечните райони. В случая със земетресението от преди два дни тя е в Румъния, така че тя не е опасна за нашата територия". Това каза проф. Емил Ботев, ръководител на Департамент "Сеизмология" в Националния институт по геофизика, геодезия и география при БАН.
"При повърхностното земетресение щетите могат да бъдат значително по-големи, ако то се реализира на самата повърхност, защото това означава директно изменение на земната основа. Слава Богу, почти никога земетресенията не стават директно на повърхността, те се формират на няколко километра дълбочина", обясни сеизмологът.
По думите му, за територията на България средната такава дълбочина е от 10 до 20 километра. "Магнитуд 4 е абсолютно безопасно за страната ни, а магнитуд 6 вече влиза в категорията на силните земетресения, което със сигурност може да доведе до разрушения на повърхността и до сериозни повреди в жилищния фонд", посочи Емил Ботев.
Той посочи още, че земетресение с магнутуд 6 е с около 1000 пъти по-голямо по енергия от такова с магнитуд 4.
"Пернишкото земетресение беше опасно, но слава Богу, нямаме жертви и тотални разрушения. Имаше достатъчно повреди, основно по мазилки, и то само, защото са построени без предварително одобрен проект, без никакъв железобетон на колоните на вторите етажи", посочи проф. Емил Ботев, цитиран от агенция "Фокус".
Той посочи още, че в Гърция стават много повече земетресения. По думите му все още всеки ден стават по 4 - 5 микротруса, вторични, след силното земетресение на 24 май в района на Северно Егейско море.