Българската банка за развитие (ББР), която по закон трябва да помага на малкия бизнес, е отпуснала кредити за 946 млн. лв. само към осем частни компании. Четири от тях може би са свързани индиректно с Делян Пеевски. Това обяви още в първото си телевизионно интервю служебният министър на икономиката Кирил Петков. Назначена е от него комисия за публичен контрол на средствата, а за прозрачност проверката ще се извърши от одитния отдел на МИ и Агенцията за финансов контрол.
Най-големият кредит в историята на ББР е в размер на 150 милиона лева. Ето какво написа по този казус икономистът и съпредседател на Зелено движение Владислав Панев:
"Информация от Търговския регистър за най-големия кредит в историята на Българска банка за развитие. Фирмата "Роудуей кънстракшън" дължи близо 150 млн. лева, с които е купила "Пътстройинженеринг" АД със седалище в едно момчилградско село. Тези 150 млн. лева се плащат на предишния собственик на тази компания - "Био майнинг" на Румен Гайтански Вълка. Същата "Био майнинг" строи по думите на държавните органи незаконно на територията на Държавно ловно стопанство "Искър" (където от месеци чакаме кмета Фандъкова да издаде заповед за събаряне).
Кредитът е доста изгоден, не заради лихвата от минимум 3.75 процента. А защото вноската по главницата за 2020 година е едва 170 хиляди лева. Малко над 0.1% от общия размер. Вероятно голямата част от плащанията са предвидени към датата на падежа през 2029 година. Дето се вика, дотогава я камилата, я камиларя.
Иначе длъжникът "Роудуей" е на загуба от 3.4 млн лева за 2019 година.
Консолидираните активи са за 169 млн лева, от които 159 милиона са в графата "търговска репутация". Ако не сте наясно какво значи това, това е разликата между счетоводната стойност на един актив (придобитите от "Роудуей" акции на "Пътстройинженеринг") и цената, на която е закупен той. Дано ББР са си свършили работата добре и тази репутация е реална.
Всичко това го изнесох още миналото лято покрай незаконния строеж. Надявам се новото ръководство на ББР и на Министерството на икономиката да изясни обстоятелствата. Винаги съм изразявал скептицизъм за съществуването на тази банка. Защото рано или късно такива структури биват овладявани за съмнителни цели. Както се и случваше, само че до вчера далеч от националните телевизии.
Затова и 112-о място по медийна свобода е голям проблем. Защото иначе тия схеми щяха да стават публични навреме и институциите да са принудени да реагират. Сега е малко след дъжд качулка".