Ето с кои страни родните депутати искат приятелство

Русия и Китай са с най-много фенове в българския парламент

по статията работи: Мая Александрова | 16.01.2014 | 08:06

Русия и Китай са с най-много фенове в българския парламент. САЩ и Германия са на трета позиция, но далеч след първите две страни. Това показва статистиката на групите за приятелство в Народното събрание.

Депутатите, избрали да участват в групата за приятелство с Русия са 135, а с Китай - 91. Едва 65 народни представители участват в групата за сътрудничество със САЩ. Толкова има и в групата за приятелство с Германия, отбелязва БТА.

Нито един народен представител от "Атака” не участва в групата за приятелство със САЩ. Единственият депутат от партията, участващ в групите за приятелство със страните от Балканите е Любомир Владимиров. Той се е записал в групата за дружба с Румъния. В останалите 11 групи няма представител на "Атака”. Според депутати от партията това не е направено преднамерено, защото членството в тези групи е доброволно.

Нито един депутат от ДПС не участва в групата за приятелство с Румъния. В косовската група пък липсват народни представители от "Коалиция за България”. В същото време без хора от ГЕРБ е групата за приятелство с Албания.

Най-голямата група за приятелство със страна от региона е тази с Турция, която има 52 народни представители.

Гръцката група се състои от 35 депутати, а трета по-големина е групата за приятелство със Сърбия, която е от 30 депутати. В нея обаче участват председателя на парламента Михаил Миков и заместничката му Мая Манолова.

Македония, Хърватия и Черна гора събират по 18 приятели, групата за приятелство с Румъния е от 13 депутати. Фенове на Македония са също двама представители на ръководството на парламента - Мая Манолова и Алиосман Имамов.

Групите за сътрудничество с Косово и Словения са с по 11 депутати, в тази с Босна и Херцеговина има 10 народни представители, а групите с Албания и Кипър имат по осем членове.

От страните членки на ЕС, след Германия, най-много фенове събира Франция, - 56 души, следваща е групата за приятелство с Италия с 55 депутати.

Народните представители, приятели на Великобритания са 52, а феновете на Испания са 44.

Латинска Америка и Далечният изток също имат своите привърженици сред народните представители. Групата за приятелство с Бразилия е от 47 души, а с Аржентина е от 17 депутати.

Със своите 53 членове групата за приятелство с Япония е сред най-големите. Страни като Тайланд също имат приятели в парламента. Тази група е с 10 участници. Доста пред нея, с 34 участници е групата за приятелство с Виетнам.

Своите фенове има и КНДР. В тази група двама от тримата членове са представители на "Атака”, третият е от "Коалиция за България”.

Групата за приятелство България - Куба е с 38 народни представители.

Представителство в нея имат всички парламентарни групи, като сред феновете на Острова на свободата са председателите на бюджетната комисия и депутат от ДПС Йордан Цонев, на комисията по вътрешен ред и сигурност Атанас Мерджанов от "Коалиция за България” и на Комисията по образование Ваня Добрева, също социалист.

Приятелите на Република Южна Африка са 16, а на Австралия - 22. Осем народни представители са приятели на Иран, съседният Ирак е привлякъл интереса на 10 депутати. Приятелите на Сирия са 11, а на Либия - четирима.

Председателят на парламента членува в една група за приятелство, тази със Сърбия. Неговите двама заместници Мая Манолова и Алиосман Имамов са в по няколко групи. Манолова има интерес освен към Сърбия и Македония и към Русия, Румъния и Казахстан. Имамов членува в групите за приятелство с Гърция, Босна и Херцеговина, Кувейт, Македония, Япония, Турция и Италия.

Двама от председателите на парламентарни групи не са заявили участие в нито една група за приятелство - това са Бойко лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов и председателят на БСП Сергей Станишев. Лидерът на ДПС Лютви Местан участва само в групата за приятелство с Република Корея. Председателят на "Атака” Волен Сидеров е член на пет групи за приятелство - с Бразилия, с Индия, с Китай, с Русия и с Унгария.

Разочарованието от Запада в годините на прехода, непременно тласка на Изток, коментира депутатът от "Атака” Станислав Станилов факта, че два пъти повече народни представители са предпочели групата за приятелство с Русия, пред групата за приятелство със САЩ.

Друга причина според депутата е традиционното русофилство в България. Според него това е подсъзнателна реакция, а реакциите на подсъзнателно ниво на народа не бива да се подценява. По думите му народът е жив организъм, който не подлежи на манипулации и се развива по собствени закони. Неговите реакции трудно могат да бъдат предположени, посочи Станилов. Той смята, че това е много дълбока материя, за която политиците, особено в България, много малко се замислят.

Станилов каза, че такива реакции не могат да се коментират повърхностно. Те би трябвало да се подложат на дълбочинно изследване. Според него вътрешния инстинкт, т.е. подсъзнателната реакция, е почти равностойна на съзнателна.

Колегата му Венцислав Лаков смята, че е нормално България да е приятел на Русия, защото българският народ обича руския и това се проектира и в групата за приятелство с Русия.

Според Кирил Добрев от "Коалиция за България” Западът отива вече на Изток, така, че е нормално и ние да се ориентираме в тази посока. Той обаче смята, че този резултат не означава, че бягаме от Запада. Добрев допълни, че народните представители определят групите, в които участват по симпатии или в сферата, в която имат познания.

Димитър Главчев от ГЕРБ смята, че от групите за приятелство не може да се прави някакъв извод за това каква е насоката на държавата. Според него има други показателите, по които се съди.

На въпроса защо групата за приятелство с Русия е по-голяма от групата за сътрудничество със САЩ Йордан Цонев отговори, че няма нищо по-естествено, защото говорим един език, имаме една култура и една религия.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


25 Никол Георгиева 16.01.2014 | 14:43
Хахас спокойно не се притеснявай Росето може и да направи в най-скоро време, той обича да пътува, но никак не обича да говори и особено да му задават лични въпроси, рискове на професията.
24 кученцето пиджи 16.01.2014 | 14:17
Мисля, че скоро не сме правили визити в Япония . Това ми се струва много добра идея, защото при повече работа от наша страна, може и да инвестират в България .
23 дрезгав глас 16.01.2014 | 13:51
Мисля, че прекалено много и близки ни бяха отношенията със САЩ, а какво ни донесоха те ? Ако не се лъжа 6 жертви от Кербала и неодобрението на големи държави като Русия .
22 Пламен Панайотов 16.01.2014 | 13:22
Трябва да насочим погледът си към страни , с които не сме били токова близки до сега и да преговаряме с тях за търговски отношение, това би било хубаво .
21 Selah Sue 16.01.2014 | 13:21
Така е. А и сега Китай дадоха сериозни индикации за съвместна работа! Дано нещата се получат
20 Живка Кукузян 16.01.2014 | 12:42
Ще търсят сътрудничества, тъй като у нас много неща за крадене не останаха, та трябва да се компенсира с външни инвестиции, които за съжаление през последните години не валят у нас.
19 Raina Knqginq 16.01.2014 | 12:26
Няма лошо. Всеки привлечен партньори ще бъде добре дошъл за страната! Русия и Китай са големи играчи, а САЩ ги следват веднага след това. Това положително до някъде.
18 mitko velev 16.01.2014 | 12:05
С Русия и Китай най вече, защото там пазарите са най големи и при една работеща икономика можем да правим силен износ на стоки.
17 reni angelova 16.01.2014 | 11:45
"Русия и Китай са с най-много фенове в българския парламент" - тук се съгласявам и двете страни са със силно развита икономика и големи пазари, така че ние може само да спечелим с това сътрудничество.
16 Батко Реджеп 16.01.2014 | 11:19
Ние трябва да се нагаждаме към силните на деня . Както и да звучи , това е правилният път ако искаме да черпим някакви дивиденти от другите държави .
15 Алина Стефанова 16.01.2014 | 10:58
Голям пазар са и те, както и китайския, така че можем само да спечелим от това, да. Но не се прави нищо по въпроса за развитие на отношения с търговските ни партньори
14 Алина Стефанова 16.01.2014 | 10:58
Аз пък си мисля, че трябва да сме си основни партньори с европейските държави, а не толкова с тези на Изток. В крайна сметка нашите основни търговски партньори все си мисля, че трябва да си държави от ЕС.
13 Старата Госпожа 16.01.2014 | 10:57
Трябва за затоплим отношенията ни с Китай и Русия, а и не само с тях, има и други държави, с които ще е хубаво да започнем по сериозни контакти .
12 чичо съби 16.01.2014 | 10:33
Това , че се отдръпнахме от Русия в последните години, не ни прави голяма чест, защото по този начин губим доста ценен партньор , а правителството ни не прави нищо , за да си върнем позициите с Русия .
11 Ape Ptero 16.01.2014 | 10:23
Русия ясно все пак, защото сме социалисти. По времето на ГЕРБ плочата бе друга - САЩ. По отношенение на Китай всичко обаче са единодушни. Да видим честите визити там дали ще доведат до реален резултат и сътрудничество.
10 Krist Novoselic 16.01.2014 | 10:05
България трябва да задълбочи търговските си позиции с колкото се може повече държави и то не само от Европа . Това би засилило износът ни .
9 Krum Palov 16.01.2014 | 09:53
е много претенции, а и Китай хич не е малка или бедна държава, макар че като виждаме отношението им към хората там е плашещо:)
8 tiha paranoq 16.01.2014 | 09:45
Ние вече говорихме с Китай относно евентуалните техни инвестиции на наша територия . Надявам се кабинетът на Орешарски да постигне това много скоро .
7 Даная Михайлова 16.01.2014 | 09:28
Няма лошо да се поддържат добри отношения .
6 крива вежда 16.01.2014 | 09:26
Ако България иска да привлече сериозни инвестиции, ще трябва да се насочим към по - богатите държави и по възможност, ако може Америка да не е сред тях .
5 Vanya Black 16.01.2014 | 09:02
Не може да се отрече, че този път са се ориентирали правилно, тъй като Русия и Китай са две от страните с най-нисък дълг и огромни пазари, от които бихме могли да се възползваме.
4 Пламена Христова 16.01.2014 | 08:56
Не може да се отрече, че е доста трудно да се влияе на народът и политиците знаят много малко, но все пак ние нямаме думата, те сами решават, всичко в тяхна полза.
3 Marusq Laleva 16.01.2014 | 08:54
Винаги сме гледали да поддържаме добри международни отношения с Русия, докато не дойде Бойко на власт и не ни насочи към САЩ, започнахме да следваме техният модел на поведение и начин на живот, който не е особено добър. Добре е наистина да поддържаме добри отношения и с Китай, в крайна сметка внасяме много от тяхната продукция.
2 empty world 16.01.2014 | 08:48
Нормално е да се интересуваме повече от връзки със страни като Китай и Русия, защото те са доста богати държави със силно развити икономики, чиито инвестиции у нас , могат да бъдат много полезни за България . Пламен Орешарски вече беше на визита в Китай и наскоро стана ясно, че голяма китайска фирма е готова да инвестира в българския железопътен транспорт, нещо , което може да вдигне БДЖ на крака . Надявам се скоро да започнат действия от тяхна страна .
1 Моника Катева 16.01.2014 | 08:24
Ха, не се учудвам,Китай са новата ни мода, а Русия винаги са били любимци на нашите социалисти.

ТВ програма

Кино

  • Сега Телепазарен прозорец
  • 16:00 Бързо, лесно, вкусно
  • 16:30 Светът и ние
  • 16:55 България в 60 минути с Мариана...
  • 18:00 По света и у нас
  • 18:30 Още от деня коментарно предаване
  • 19:00 Последният печели...
  • 20:00 По света и у нас
  • Сега "Бараж" - сериал, еп.65
  • 16:00 Премиера: "Скъпа мамо" - сериал,...
  • 17:00 bTV Новините
  • 17:20 "Лице в лице" - публицистично...
  • 18:00 "Стани богат" - телевизионна игра с...
  • 19:00 bTV Новините - централна емисия
  • 20:00 "Ергенът" - романтично риалити, с.3
  • 23:00 bTV Новините - късна емисия
  • Сега "Не ме оставяй" (премиера) - сериен...
  • 16:00 Новините на NOVA
  • 16:10 "Пресечна точка" - публицистично шоу
  • 17:00 "Семейни войни" - телевизионна игра
  • 18:00 "Сделка или не" (премиера) -...
  • 19:00 Новините на NOVA - централна емисия
  • 20:00 "Hell’s Kitchen България" (нов...
  • 22:00 "Кошмари в кухнята"- риалити
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.