В Скопие не разбират от добри думи. Крайно време е да извадим един жълт картон, да ги предупредим, че това не е европейско поведение. Това каза акад. Георги Марков, директор на Института по история на БАН, на изслушване на тема "Накъде върви Република Македония”, съобщи агенция "Фокус”.
По думите на акад. Марков македонците могат да разчитат на подкрепа от страна на България за членство в Европейския съюз, но тази подкрепа не бива да бъде безусловна, защото с тази подкрепа се злоупотребява.
"Историята се фалшифицира по най-безобразен начин”, подчерта академик Марков. Той припомни, че миналата година в Македония са отбелязали 150-годишнина на братя Миладинови и са издали корица, на която там, където трябва да пише "Български народни песни от Македония”, те са зачеркнали "български”.
"Тито създаде една нация на антибългарска основа, която се оказа здрава и която след 1989 г. беше укрепена. До разпадането на Югославия македонизмът беше под контрола на Белград. Когато отношенията трябваше да се изострят скопското ръководство беше пускано срещу България като вързано куче според случая. След 1991 г. въпреки че България първа и безусловно призна Македония, нещата се усложниха и понякога излизат извън контрол. Нещата понякога се изострят, защото се създаде се един македонски национализъм, чиято антибългарска основа се засили”, посочи академик Марков.
"Да си македонец по националност е една историческа диагноза. Те всеки ден сутрин като станат се гледат в огледалото и казват – аз съм македонец, аз съм македонец. Спомням си преди 12 години един посланик Георги Спасов, който като влезеше в моя директорски кабинет още от вратата ми размаха пръст и ми каза: "Професоре, аз съм македонец. Имам право на самоопределение". Викам – хубаво, имате право на самоопределение като македонец, но това не означава, че вашият дядо не е бил българин. Тази историческа диагноза ги раздвоява и затова изпадат в крайност да се убедят, че имат някаква нова национална идентичност и отидоха чак в Античността и строят такива паметници за 80 млн. евро и Триумфална арка. Но историята там стана голяма политика”, заяви академик Марков.
От своя страна историкът проф. Андрей Пантев заяви, че на Македония трябва да се помогне, но не с подигравки, които били основателни, но имали контрапродуктивен резултат.
"Рано ни е още да даваме дори и жълти картони на Македония. Тук става въпрос да разберем драмата на тези, които упрекваме – дали се преструват, дали са уплашени", каза проф. Пантев, депутат от БСП на изслушването на тема "Накъде върви Република Македония".
"Трябва да се замислим какво е да се родиш около Скопие, какво е твоето историческо отечество да губи три войни, да бъде обявена за агресор, и как са живели тези хора тогава, когато се е виждало, че в далечна перспектива скоро териториална промяна няма да има”, заяви проф. Пантев.
"Не може да има такава тиранична полицейска машина, която да ги прави такива, че да не смеят да кажат извън дома си, че са българи. Те исторически са българи, но има една метаморфоза, една еволюция, която трябва да имаме предвид и то е въпрос за финес от наша страна”, коментира професорът.
"Тази гигантомания, тази мания за величие е едно от доказателствата, че те са българи”, посочи Андрей Пантев.