Оперативна програма "Околна среда 2014-2020 г." (ОПОС) отчита напредъка от началото на програмния период, предаде БГНЕС.
До средата на септември 2019 г. са обявени 50 процедури на обща стойност 4,16 млрд. лв., което представлява 120% от ресурса на програмата. Това съобщи ръководителят на Управляващия орган на ОПОС 2014-2020 г. Валерия Калчева. Само през 2019 г. по ОПОС са обявени 14 процедури на стойност над 611 млн. лева. Сключените договори през тази година са 35 бр. с инвестиции от 660,4 млн. лв. През 2019 г. на бенефициентите по програмата са изплатени 123,1 млн. лв.
В сектор "Води", където е насочена най-голямата част от инвестициите по програмата, сключените договори за 34 за 1,5 млрд. лв. безвъзмездна финансова помощ. 8 от 14 консолидирани ВиК оператора вече подписаха договори за изграждане на водна инфраструктура. Това са ВиК дружествата в Смолян, Враца, Русе, Силистра, Перник, Видин, Пловдив и Ямбол. Основните ползи са свързани с увеличаване на ефективността при събирането, отвеждането и пречистването на отпадъчни води и с подобряване нивото на предлаганите ВиК услуги. По ОПОС 2014-2020 г. са подписани договори за изграждане или реконструкция на 16 пречиствателни станции за отпадъчни води. В експлоатация са въведени пречиствателните станции на Банско, Враца, Раднево и Шумен.
По приоритетна ос "Отпадъци" са сключени 38 договора с размер на безвъзмездната помощ 516,5 млн. лв. С тези средства се изграждат 61 инсталации за преработка на отпадъци. Към момента осигуреният от ОПОС допълнителен капацитет за рециклиране и повторна употреба е 17 316 тона/годишно
За опазване чистотата на атмосферния въздух са сключени 25 договора, за които ОПОС осигурява безвъзмездно 114,8 млн. лв. Общините Бургас, Видин, Димитровград, Монтана, Пловдив, Смолян и Столична община подписаха договори за изпълнение на мерки за намаляване на емисии на фини прахови частици с източник отопление на твърдо битово гориво. С изпълнението на мерките ще се подобри качеството на атмосферния въздух за близо 2 100 000 жители. През май 2019 г. бяха приети промени, с които се разшири обхватът на приоритетната ос, като финансовият ресурс вече е насочен не само към битовото отопление, но и към другия основен фактор за замърсяването на въздуха с фини прахови частици – транспортът. Целта е 2300 тона по-малко фини прахови частици и азотен диоксид до 2023 г.
ОП "Околна среда" инвестира в директни мерки за защита на населението от наводнения и свлачища. Със средства по ОПОС се изгражда Национална система за управление на водите в реално време (НСУВРВ). Мерките за защита при аварийни ситуации ще обхванат 1 300 000 жители от 8 общини по поречието на река Искър – Столична община, Своге, Костинброд, Елин Пелин, Горна Малина, Сливница, Роман и Ботевград. Към момента със средства по програмата се укрепват над 30 хектара за опазване живота и здравето на 22 300 жители в свлачищните райони.
За популяризиране на дейностите и ползите от проектите, финансирани по програмата, през септември стартира втората част от 3D мапинг кампанията "Нямаме план(ета) "Б". В рамките на кампанията се реализира Годишното информационно събитие на ОПОС. То насочва вниманието към осъзнатата грижа за природата като дълг на всеки, който иска по-добра среда за живот и е призив за обединяване около общата кауза за по-чиста и по-сигурна околна среда. Последната прожекция е днес от 21:15 ч. пред Национална галерия "Квадрат 500”. а