Завършили в чужбина, кариера в България. Защо не?

Как се работи в България, разказва Вяра Минчева от "Мобилтел"

по статията работи: Деляна Петкова | 06.12.2011 | 09:36

В навечерието на Коледните празници е време не само за подаръци и равносметки, а и за нов старт. Една инициатива - "Кариера в България. Защо не?", би могла да даде отговор на много въпроси, които се въртят в главите на младите хора у нас. iNews е медиен партньор на събитието.

За това как се работи в България и възможностите за реализация на завършващите в чужбина, разговаряме с Вяра Минчева от "Мобилтел".

Г-жо Минчева, как се променя пазарът на труда в България?

- Пазарът на труда силно се промени в последните няколко години. И продължава да се променя. Последиците от кризата оказаха сериозно влияние върху хората, които търсят работа, както и върху самите работодатели. Резултатите са по-скоро негативни – има твърде много хора, които постоянно търсят работа, а в повечето случаи се оказва, че голяма част от тях не са най-подходящите кандидати.

Освен това в момента на пазара на труда масово навлизат съвсем млади хора, току-що завършили училище и студенти в началото на своето образование. Тази тенденция е сериозно предизвикателство пред работодателите, с оглед мотивирането, обучението и задържането на тези хора, които имат съвсем различна ценностна система и нагласа към работата и живота. Нашата компания винаги е била желан работодател и отворените позиции в "Мобилтел" продължават да привличат множество кандидатури.

Какви възможности за реализация предлага страната на завършилите в чужбина?

- Ние имаме много колеги, които са завършили образованието си в чужбина, а също и много кандидати за работа и стаж от чуждестранни университети. Всички предимства, които дава образованието навън – практическата насоченост на обучението, международната среда, ползването на чужди езици, се оценяват от нашата компания, а вярвам и от останалите работодатели. Личните ми наблюдения са, че мултинационалните компании в България обикновено се насочват към наемането на хора, завършили в чуждестранни университети. Имайки предвид колко много такива компании има в страната, мога да кажа, че възможностите за реализация на завършилите в чужбина са много добри.

С какво е полезен форум "Кариера в България. Защо не?”?

- "Мобилтел" участва във форума "Кариера в България. Защо не?” вече няколко години поред. За нас инициативата е много полезна и интересна, дава ни възможност за контакт с млади хора, които искат да продължат професионалната си реализация в България, след завършване на тяхното образование в чужбина. Ние виждаме ползите от участието във форума като възможност да се срещнем с кандидати за работа с различен поглед върху бизнеса и опит в международна среда, които имат силна мотивация да се развиват и да постигат успехи.

Другата голяма полза за самите млади хора е възможността да се запознаят отблизо с водещите компании в страната, както и предварително да проучат предложенията им за работа. Тази първа среща е важна, защото чрез нея получават повече информация за условията на работа и за възможностите за развитие. А това е много силен мотиватор и е от водещо значение за хората, завършили в чужбина.

Защо решихте да участвате във форума?

- "Мобилтел" традиционно участва в кариерни форуми - те са много полезни за нас, тъй като успяваме да се срещнем с много кандидати за кратко време, да им разкажем какво могат да очакват при нас и да разберем какви са техните очаквания от работодателя. Компанията ни има добър опит от участие в подобни инициативи, където привличаме преди всичко кандидати за стаж, но имаме и назначени колеги, с които сме осъществили първи контакт на подобни събития. Участието ни във форум "Кариера в България. Защо не?”, е съвсем целенасочено, тъй като ни дава възможност за контакт с кандидати с по- различен профил, към които ние имаме интерес.

Какви са предимствата на обучението в чужбина пред родното?

- Образованието зад граница има сериозни предимства преди всичко заради практическата си насоченост. Хората, учили там, са по-добре подготвени за практиката, тъй като част от образованието им включва работа по проекти и реални бизнес казуси. Те се отличават и с цялостния си мироглед, повлиян от интеркултурната среда - обичайно са по-самоуверени, с по-висока самооценка и съответно с по-високи очаквания към условията на работа.

Не на последно място е и свободното ползване на чужди езици, което е неизбежно в съвременният динамичен бизнес и е сериозно предимство. Подготовката на младите хора в нашите университети все още е предимно теоретична и това се явява като голямо разминаване с нуждите на пазара. По-професионална подготовка се постига основно с лична активност и целенасочени допълнителни усилия от страна на студентите.

Именно защото осъзнава колко важна е практическата страна на обучението, "Мобилтел" от години подкрепя българското образование и си партнира с множество университети. Освен това вярваме, че бизнесът може да подпомогне подготовката на подходящите специалисти, от които има нужда, като по този начин прави инвестиция в собственото си бъдеще.

От какви кадри се нуждае Вашата компания?

- "Мобилтел" търси лидери на пазара на труда. Компанията търси високомотивирани и знаещи млади хора без професионален опит, както и доказани професионалисти в различни области. При подбора на хората очакваме мотивация и амбиция, желание за придобиване на нови знания и практически опит, гъвкавост и творческо мислене, ангажирано и отговорно отношение, ориентация към постигане на целите и високи резултати и професионализъм. Телекомуникационният бизнес е изключително динамичен и търсим хора, които не се страхуват от предизвикателства, които са мотивирани и готови да работят в подобна бързопроменяща се среда

Какъв съвет бихте дали на неопитните кандидатите, на които им предстои да отидат на първото си интервю за работа?

- Да бъдат уверени в себе си и предварително да са запознати с дейността на компанията и с позицията, за която кандидатстват, за да са сигурни, че това е областта, в която искат да се развиват, и че длъжността, за която кандидатстват, отговаря на техните професионални амбиции.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


8 Цвете Жекова 06.12.2011 | 16:01
Няма спор обучението в чужбина е на доста по-високо ниво, отколкото у нас, но е факт , че много българи се връщат тук след като се дипломират , защото не намират условия за по-нататъшна реализация в чуждата страна. Тъжното е че възпитаниците на чуждестранни университети идват много квалифицирани, а в България повечето длъжности, които биха им предложили са под нивото им. Същото се отнася и за "Мобилтел" .
7 Ina Georgieva 06.12.2011 | 11:57
Borislav Bonev от къде си сигурен, че там се учи повече отколкото тук? Какво означава в "чуждите университети се учи в смисъл - няма как да завършиш без да си научил "? Ами то и тук ако нямаш пари учиш, иначе няма да завършиш, там е същото. Много ми е интересно от къде си вадите тези изводи, че там е коренно по-различно от тук? Защото го казва някой който е завършил там и се е надул като пуяк ли? А като не е учил тук от къде знае, че у нас не е като там? Недейте да си мислите, че са кой знае колко по-напред от нас. Всеки може да казва всичко, а ти от къде знаеш, че не лъже?
6 Borislav Bonev 06.12.2011 | 11:47
До Ина Георгиева: според мен в чуждите университети се учи в смисъл - няма как да завършиш без да си научил нещата докато при повечето университети у нас - всичко е на самотек - ако искаш ще стане нещо от теб, но не и на сила. Иначе се гледа с друго око на млади хора, завършили в чужбина - това е някаква предубеденост.
5 Ани Г. 06.12.2011 | 11:40
Стамена, много съм съгласна с теб. Има истина в това, което казваш, защото човек, ако сам не е мотивиран, няма значение къде е учил и какво завършил.Важното е после дали може да е справя, дали е амбициозен и дали знае как да прилага наученото. Ако въобще нещо е научил, ако ще да е завършил в Харвард. Мисля, че нещата в България опират повече до това, че университетите бълват много млади специалисти, които няма после къде да се реализират, и за това всички си мислят, че като учат в чужбина след това веднага ще имат реализация там. Да ама не..:)
4 Ina Georgieva 06.12.2011 | 10:54
И какво е дал чуждия университет на дамата? Възможности, които не може да получи тук ли? Тук не може да комуникира с чужденци или там са ѝ налели знанията с фуния? Всяко учебно заведение, независимо дали е училище, колеж или университет ни дава само началните и основни знания, а как ще продължи всеки и по какъв начин ще ги използва си е вече негов проблем. Ако нямаш желание да се учиш и да се развиваш, където и да се запишеш, пак ще си си същия. Така, че не се заблуждавайте, че като отидете в чужбина ще уцелите веднага шестица от тотото.
3 Стамена Георгиева Георгиева 06.12.2011 | 10:35
Те може да се връщат да работят у нас млади хора, получили образованието си в чужбина, но колко заминават след като са получили своето у нас? Държавата инвестира в специалисти, които бягат зад граница, защото тук не получават никакво признание. Не мога да разбера защо всички си мислят, че щом някой е завършил в чужбина образованието си е по-добър от някой който е завършил в България? Всички казвате, че книжката не прави шофьора нали? А защо тогава си мислите, че дипломата те прави специалист?
2 V D 06.12.2011 | 10:26
Много малко хора се връщат да работят в България след като са завършили своето образование в чужбина, защото там са по-ценени като кадри. Освен това заплатите, които получаваме тук не са никак мотивиращи и това още повече ги отказва. Не всеки получава възможността да започне хубава работа в България и ако случайно си от тези, съвсем бързо си събираш багажа и обратно.
1 Петър Стоянов 06.12.2011 | 09:57
Не е толкова от значение къде ще си завършиш висшето образование, стига после да се завършен у дома и да спомогнеш да икономическото развитие на своята родина, да си плащаш данъците и да спомагаш за пенсионното осигуряване с вноските си за него.

ТВ програма

Кино

  • Сега Последният печели...
  • 14:00 Телепазарен прозорец
  • 14:15 Арт детектив рубрика за лайфстайл и...
  • 14:30 Вечната музика
  • 15:00 Имало едно време...предметите...
  • 15:15 Книга на книгите 3 анимационен филм
  • 15:45 Телепазарен прозорец
  • 16:00 Бързо, лесно, вкусно
  • Сега "Комиците и приятели" - комедийно...
  • 13:30 "Присъда" - сериал, с.2, еп.63 /п./
  • 15:00 Премиера: "Плен" - сериал, с.1,...
  • 16:00 Премиера: "Моите братя и сестри" -...
  • 17:00 bTV Новините
  • 17:20 "Лице в лице" - публицистично...
  • 18:00 "Стани богат" - телевизионна игра с...
  • 19:00 bTV Новините - централна емисия
  • Сега "Наследство" (премиера) - сериен...
  • 13:30 "Свободна да избира" (премиера) -...
  • 15:00 "Лабиринт към щастието" (премиера)...
  • 16:00 Новините на NOVA
  • 16:10 "Пресечна точка" - публицистично шоу
  • 17:00 "Семейни войни" (нов сезон) -...
  • 18:00 "Сделка или не" (премиера) -...
  • 19:00 Новините на NOVA - централна емисия
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.