Нарастват страховете, че огромният брой имигранти, който се очаква да "залее” Великобритания ще се отрази силно върху митническите служби, като работата им ще бъде значително затруднена, а служителите може да не са в състояние да спрат вълната от фалшиви продукти къв Великобритания, пише британския вестник Express.
Британците очакват да се засили пазарът с фалшиви версии на аксесоари на марки като Hermes, Gucci или Rolex, които се продават на улицата за една малка част от реалната им цена.
Източноевропейските семейства, които са се запътили за Великобритания с бусове и леки автомобили, пълни с багаж е малко вероятно да бъдат проверени от граничните служители. Причината е, че поради липсата на достатъчно персонал, службите ще трябва да се съсредоточат върху пътниците и обработката на документите им.
По тази причина в много отношения тази контрабанда ще бъде по-трудна за контрол от страната на полицията, тъй като дори и да бъдат спрени тези автомобили с имигранти от Румъния и България, пътниците могат да заявят, че цигарите, алкохолът и дрехите са за лична употреба.
Престъпни банди се очаква да се възползват от отварянето на британските граници, се посочва още в публикацията.
Интерпол публикува доклад за контрабандата на фалшиви стоки през миналия месец, в който се посочва, че "може да се направи ясна връзка между трафика на незаконни стоки и транснационалната организирана престъпност".
През последните години Румъния е наводнена с фалшиви чанти, часовници, дрехи и електронни устройства, произведени в Китай и внесени през Украйна или Молдова.
Скорошен доклад от митническа служба на Румъния показва, че около 50% от всички "маркови" продукти в магазините са всъщност фалшификати. Полицаите са конфискували хиляди фалшиви продукти с марките Rolex, Bulgari, Patek Philippe през тази година. Освен това са били иззети камиони товари на фалшиви парфюми, предназначени за Великобритания.
Европол предупреди, че Румъния и България са предпочитани за прекарване на подправени луксозни стоки, цигари и наркотици от Турция. Според независимата организация за наблюдение на имиграцията (Migration Watch UK) през следващите пет години във Великобритания се очаква да пристигнат 250 000 румънци и българи, като броят им може да достигне и 350 000.