Изненадващо вторият пакет от промени в Закона за съдебната власт, предложени от Министерство на правосъдието, не са включени в официалния дневен ред за утрешното заседание на Министерския съвет. Това става ясно от предварителната програма за редовното заседание на правителството, което ще се проведе от 10.00 часа в сряда, предаде БГНЕС. През последните дни правосъдният министър Екатерина Захариева многократно декларира, че ще внесе тази сряда проектозакона, който е сред най-важните за прокарването на съдебната реформа. Повод за категоричността на министъра беше решението на Висшия съдебен съвет (ВСС) от края на миналата седмица, с което мнозинството членовете му решиха съдебният орган да не съгласува предложенията за изменения и допълнения на закона.
Единствената точка за утрешното заседание на правителството, на която Захариева е съвносител заедно с министъра на външните работи Даниел Митов, е решение за определянето на български съдия в Общия съд на Европейския съюз.
Съществува вероятност промените в Закона за съдебната власт да бъдат разгледани от министрите, но на оперативно заседание на правителството, на което обаче не се прави стенографски протокол. Подобен акт обаче би бил против логиката за публичност на провежданата съдебна реформа, още повече, че промените в съдебния закон предизвикаха множество реакции в професионалната общност и в политическите среди.
Захариева бе амбицирана до края на юли тази година да бъде приет окончателно вторият пакет законодателни промени в съдебната власт, които ще доведат до частична децентрализация на прокуратурата и до известно разширяване на съдийското самоуправление.
Срещу прекомерното разширяване на самоуправлението на съдиите чрез увеличаване правомощията на Общите събрания на съдилищата се обединиха председателите на ВКС и на ВАС.
Отлагането на разглеждането на законопроекта от правителството несъмнено ще доведе до последващо забавяне на разглеждането на проекта и в Народното събрание.
Особено критичен анализ спрямо законопроекта на МП изложиха от Инспектората на ВСС, като дори го обявиха за противоконституционен. От ВСС изразиха недоволство от прекалено кратките срокове, в които е трябвало да изготвят становище по проекта. Междувременно се оказа, че множество от становищата, които са били изложени на заседанията на Съвета по съдебна реформа на правосъдното министерство, в крайна сметка не са били включени в окончателния вариант на закона, който Министерски съвет трябва да разгледа.