Напоследък все по-малко българи сключват брак с партньорите си. Голяма част от младите предпочитат да живеят на семейни начала. Причините за това са много. Основните са все по-високото навлизане у нас на западния модел на еманципация, както и степента на привързаност и начина, по който мислим за партньора.
Дори без формален брак обаче, българите поставят на първо място децата и семейството като водеща ценност с своя мироглед. Това каза психологът от БАН доц. Маргарита Бакрачева.
Тя поясни, че статистиките, които често показват огромния брой на хора, които предпочитат да не сключват брак, са по-скоро стряскащи, но не показват истинската причина защо това е така.
Според голяма част от двойките подписът не е това, което носи сигурност на семейството. Други двойки пък не сключват брак поради лични мотиви, като липсата на финанси е един от водещите сред тях.
Някои партньори смятат, че ако не сключат брак, има по-малка вероятност да си омръзнат и щастието им ще бъде по-дълго, а съвместният им живот – по-стабилен. Професор Бакрачева поясни това с отговор от интервю на психолози, в която анкетирани са заявили: "Ако се бяхме оженили, досега да сме се развели десет пъти."
Така или иначе, просто отчитането на процента на децата, родени извън брак, по никакъв начин не описва в достатъчна степен картината на психическата свързаност.
Това, което е по-важно, е - колко високо ценят връзката с децата си българите и грижата, която полагат за тях, обобщи психологът.
Бакрачева успокои, че във всички европейски страни се наблюдава спад в раждаемостта, увеличава се възрастта за сключване на брак и най-вече на повишава на възрастта за раждане на дете. Според психолога тук отново изниква финансовият проблем. Той всява несигурност и когато човек не се чувства стабилен, а е отговорен възрастен, се чувства длъжен да осигури бъдещето на детето си.
Сред необразованите групи и народи, както и сред тези, които са свикнали да живеят в неблагоприятни условия, динамиката, стресът и несигурността не оказват влияние.
По повод повишението на процента на родените извънбрачни деца у нас, Бакрачева поясни, че при статистическото преброяване се включват гражданите като принадлежащи към определен етнос. Голям процент от ромите се у нас например се определят като българи. Тя добави, че за тях е твърде типично съжителството без брак, с цел използване на по-високите помощи, които получават самотните майки.
На практика същността на топлината и вниманието, които са единствената запазена и непроменена през годините ценност, е нещо много красиво, което ни отличава в известна степен дори от отговорния типичен европейски западен модел, коментира Бакрачева. По думите ѝ дори и в динамиката, която ни е завладяла и след като децата се отделят и отидат да учат в друга държава, се запазва значително по-високата степен на топлина и поддържането на връзки, отколкото е типично за западния модел.
Българският родител проявява не само материална отговорност, но и психическа отговорност и свързаност като грижа за децата.