Зърно в страната има достатъчно и за криза не може да се говори изобщо.
Произведените през 2010 година пшеница, царевица и ечемик са напълно достатъчни както за вътрешното потребление, така и за износ.
Това са разчетите на Софийската стокова борса, представени от изпълнителния й директор Васил Симов, съобщава БТА.
Зърнена криза няма и не може да има, категоричен е Симов, като пояснява, че когато се говори за криза, би трябвало да се вижда недостиг на стоки, а пазарът предлага много брашно и хляб.
Като страна от ЕС България е с отворена икономика и може да се внесе брашно и пшеница, ако има нужда от това. На практика не е нужен внос на пшеница и мелниците имат достатъчно суровина. Според мнението на Васил Симов, ако се налага внос, то той ще е на високо качествено зърно, което се използва за подобрител.
iNews припомня, реколтата от зърно тази година беше оценена преобладаващо като трето качество, което макар и не най-доброто е основното за производството на хляб и хлебни изделия.
В страната има зърно, което да гарантира зърнения баланс, каза Симов.
Реколтата през 2010 година беше по-слаба от 2009 г., но имаше остатък от поне един милион тона за износ.
По думите на изпълнителния директор 2010 година е показателна с огромната печалба за зърнопроизводителите, тъй като достигналата цена от 300 лева за тон е изключително изгодна.
Оценката на изпълнителния директор идва на фона на продължаващите настоявания на производителите за това, че се налага цената на хляба и хлебните продукти да се увеличи, заради увеличението на цената на пшеницата на световните пазари.
Тези искания бяха определени от експерти от Министерството на земеделието и храните, като спекулативни и като опит на производителите да определят прага на поносимост на потребителите.