Знаете ли, че за да се произведе един тон вестникарска хартия, е нужна дървесината на 24 дървета. Затова е хубаво хартията да се събира разделно и да се рециклира след това.
Чудесно! У нас отдавна е въведено разделното събиране на отпадъци. На много място в столицата и в страната могат да се видят контейнерите със зелен, син или жълт цвят. На тях е оказано с надписи кой за какъв вид отпадък е - синият контейнер е за отпадъците от хартия, жълтият - пластмаси и метали, а зеленият - стъкло.
Но колко от нас спазват тези препоръки и се замислят за околната среда. Може би, много хора осъзнават необходимостта от разделно събиране, но трудността това да стане практика у нас идва и от факта, че после един камион за боклук прибира отпадъците и от трите различно оцветени кофи.
Т.е., какъв е смисълът да изхвърляме и възпитаваме обществото на разделно събиране на отпадъци, като реално това на практика не се случва от страна на общината?
Но явно има смисъл - и са го открили не кой да е, а хората, които кофите за боклук са един вид "работа". Клошарите се оказват в крак с времето и вече са станали еко.
Освен че ровят по кофите, се оказва, че те го правят "разделно". Както добре става ясно от галерията от снимки, направени в столичния кв. "Гоце Делчев", двама, очевидно "загрижени" за разделното събиране и природата, грижливо подбират изхвърлената хартия от кофа за боклук.
Освен всичко друго - те внимателно подреждат събраното количество кашони в бус. Явно да си клошар в днешно време е доходна "професия".
По последни данни над 2000 са "събирачите" на отпадъци само в столицата, като, както става ясно и от снимките, са разделени - едни събират само хартия, други - само метал.