Урбанизираните райони са силно уязвими към климатичните изменения и се нуждаят от прилагане на целенасочени действия от страна на местните власти за адаптирането им към глобалното затопляне. Това заяви министърът на околната среда и водите Ивелина Василева по време на конференция "Градовете, изправени пред изменението на климата: необходими действия за адаптиране" в Стара Загора.
Събитието е организирано от Посолството на Франция в България и се вписва в подготовката на 21-та Конференция на ООН за климатичните промени "Париж климат 2015". Форумът ще се проведе в периода от 30 ноември до 11 декември във френската столица. Конференцията бе открита от френският посланик у нас Ксавие Лапер дьо Кабан.
Градските райони представляват най-интензивно развиващите се териториални образувания, в които са концентрирани основната част от икономическите, демографските и социалните процеси, посочи екоминистърът. И предупреди, че те са силно уязвими към последиците от климатичните промени, които вече се проявяват.
Като основни предизвикателства пред големите градове Василева очерта значителното замърсяване на въздуха, включително по отношение емисиите на парникови газове. Урбанизираните територии образуват около 70-80% от парниковите емисии в световен мащаб, консумират 80% от енергията и произвеждат 75% от глобалния икономически продукт.
В порядъка между 50-80% от действията, свързани с адаптирането към климатаа, ще се извършват от поднационалните власти, подчерта министърът на околната среда и водите. И добави:"Затова се радвам, че днешният дебат ще бъде в посока на действията от страна на местните власти, защото те са в авангарда на изпълнението на решения, свързани със затоплянето на климата".
"Действията за адаптиране на големите градове към климатичните изменения създават нови възможности за подобряване на качеството на живота,насърчаване на устойчивото развитие на градовете, стимулиране на инвестициите и иновациите, засилване на участието на заинтересованите страни и многостранното сътрудничество между тях ", каза още Ивелина Василева.
Като компетентно по тези проблеми ведомство Министерството на околната среда и водите ще предложи законодателни инициативи и ще формира и провежда политики в подкрепа на реализирането на мерки и действия за осигуряване на по-добра среда за живот на бъдещите поколения, подчерта в заключение министър Василева.