Всички по-важни точки в България, включително транспортни коридори, гранични пунктове, пристанища и т.н. ще бъдат свързани чрез магистрали. Това стана ясно от думите на министърът на регионалното развитие Лиляна Павлова по време на форума "Транспортна инфраструктура". Сред основните приоритети на ръководеното от нея ведомство е доизграждането на магистралния пръстен в страната. Това от една страна ще доведе до по-добра организация на движението и по-големи икономии за бизнеса. В същото време завършването на магистралния пръстен ще облекчи трафикът по по-малките пътища в България, където има и по-големи предпоставки за инциденти, обясни Павлова.
Регионалният ни министърът представи пред австрийските компании, участващи във форума, възможностите за участие в инфраструктурните проекти в България. В тази връзка тя припомни, че сред приоритетите на правителството е създаването на предпоставки за повече и по-големи публично-частни партньорства и инвестиции в икономиката ни. Павлова добави, че за програмния период 2014-2020 г. България разполага с над 15 млрд. евро от различните оперативни програми, но тези средства няма да бъдат достатъчни за изпълнението на всички важни за страната ни проекти в сферата на транспортната инфраструктура.
Павлова представи пред австрийския бизнес възможностите за инвестиции у нас и по-конкретно по отношение на проектите от инфраструктурната среда. Тя припомни, че има интерес от страна на компании от Австрия за участие в изграждането на лот 3 на магистрала "Струма". Павлова допълни и че големи възможности се предлагат за довършването на близо 200-километровата недостроена отсечка от магистрала "Хемус", както и за високоскоростните пътища София-Видин-Дунав мост 2, София-Калотина и Варна-Бургас, за които няма достатъчно европейско финансиране. Павлова припомни, че за някои от тях страната ни е кандидатствала за средства по плана "Юнкер", но няма сигурност, че такива ще бъдат получени.