Правителството прие решение да прекрати участието на българските военнослужещи в операцията на Международните сили за поддържане на сигурността (ISAF) в Афганистан, които бяха в състава на четирите оперативни групи за обучение и връзка, и разреши изпращането от 1 септември т. г. на четири екипа от съветници за обучение на подразделения на Афганистанските сили за сигурност.
Промяната е в съответствие с приетата през 2011 г. от Министерския съвет Стратегия за трансформиране на участието на въоръжените сили на Република България в ISAF, както и в съответствие със стратегията на НАТО за подпомагане на афганистанското правителство в процеса на преход и предаване на отговорностите за поддържане на сигурността в страната на Афганистанските национални сили за сигурност (АНСС).
Четирите съветнически екипа са в състав до 80 души общо, което е съизмеримо с общия числен състав на настоящите оперативни групи. Основните им задачи са изпълнение на съветнически функции по отношение на командирите от АНСС на съответните нива; подготовка, тренировка, обучение и наставничество на подразделенията и др.
С друго решение правителството прекратява, считано от 3 септември т. г., участието на български контингент във военната операция на Европейския съюз в Босна и Херцеговина "Алтея” и разреши изпращането и използването на до 150 военнослужещи (до 140 в състава на рота в Междинния регионален резерв на "Алтея” с национален поддържащ елемент и до 10 – в щаба на операцията и подчинените му структури).
Ротата и националният поддържащ елемент ще се намират на територията на България с 10-дневна готовност за развръщане в Босна и Херцеговина по искане на командващия на операцията.
Промяната на досегашното ни участие се определя от устойчивото развитие на мирния процес в Босна и Херцеговина и от решението за редуциране на силите на операцията от 1200 на 600 души.
Участието на България в осигуряването на сили за Междинния регионален резерв на операция "Алтея” има ключова роля за постигане на целите на операцията, високо е оценено от политическа и военна гледна точка и ще затвърди позициите на страната ни като надежден и последователен партньор в процеса на формиране и провеждане на общата политика за сигурност и отбрана в ЕС.