"Не очаквам повече критични моменти", това заяви вицепремиерът и министър на вътрешните работи Цветлин Йовчев в ефира на БНР.
Той посочи още, че обстановката в Североизточна България се нормализира.
"Във Варна няма кризисна ситуация, свързана с пряка заплаха за хората. Сложна е обстановката в Добрич, но там има много добра организация на местната власт още от първия момент, посочи Йовчев.
Той обясни, че през последните часове нивото на водата в Добрич спада, но язовирът в близост прелива, нивото на подпочвените води все още е високо и това пречи на оттичането на наводнените участъци. В помощ на общината са изпратени допълнителни екипи от Шумен, Силистра и Разград, допълни той.
Вицепремиерът уточни, че обстановката в района на град Русе също е под наблюдение, тъй като нивото на реките Янтра и Русенски Лом все още е високо.
"Не очакваме проблем, но въпреки всичко има създадена организация", обясни Йовчев.
Вътрешният министър заяви, че към момента няма данни за хора, които все още се издирват. Според него най-важно в момента е да се създаде организация по възстановяване на разрушенията в засегнатите населени места, като кризисните щабове вече са предприели необходимите мерки, включително да организират и работата на доброволци.
"В момента екипите на "Гражданска защита" са ангажирани с подпомагане на местните власти при оценка на щетите и подготовка на документите за помощ, за да можем своевременно и много бързо да можем да осигурим средства, макар и минимални, за да можем да подпомогнем хората. В момента много важна роля играят социалните служби и тук наистина кризисните щабове би трябвало да ги използват доста широко, за да се отпусне помощ на най-нуждаещите се хора", каза още Йовчев.
Той посочи още, че понякога човек е безсилен и не може да направи нищо срещу природата.
"Може би има човешки грешки, може би не е функционирала канализационната система, но не това е основната причина, а огромното количество вода, коментира Йовчев.
Той уточни, че държавата не може да спре водата и няма как хората да бъдат компенсирани в пълен обем.
"Може да ги подпомогне, доколкото е възможно. Освен 10 хиляди лева, които отпуска за семействата на загиналите, държавата има възможност да помогне с неголеми суми тежко пострадалите. По най-бързия начин трябва да бъдат оценени щетите и да бъдат подготвени документите за кандидатстване за помощ. Важна е и организацията на доброволците, каза още Йовчев.
Той подчерта колко е важна работата на Червения кръст. "Впечатлен съм от тази организация в момента", добави вътрешният министър.
Йовчев подчерта, че макар в началото на бедствието да е имало липса на координация между местната и централната власт, усилията вече са синхронизирани.
"Екипите на пожарната и полицията са изцяло мобилизирани. Ангажирани са всички хора и техника. Така беше от самото начало. Веднага са изпратени 9 екипа, после станаха 18. Нещата се задействаха от първия момент. Планът за действие при кризи беше задействан незабавно. Нещата бяха направени както трябва, настоя Йовчев.
Според него основната причина за нещастието е бедствието. "Срещу природата не можем да вървим. Дали е имало човешки грешки не можем да кажем. Но бедствието беше предизвикано от голямото количество вода за кратко време", коментира Йовчев прословутото дере, което се излива в къщите на хората.