"Много малко влияние имаме върху външните процеси, които водят до кризата, но съм оптимист, че имаме възможности и ще се справим". Така вътрешният министър Цветлин Йовчев коментира кризата от конфликта с Украйна, в ефира на БНТ.
Според Йовчев минаваме от криза в криза. Първоначално негативно влияние ни е оказала бежанската вълна. Той обаче посочи, че вече управляваме процесите със сирийските бежанци стабилно. Що се отнася до евентуалните последици за страната ни от конфликта в Украйна, вътрешният министър посочи, че те ще са икономически.
"Нарушаване на нормалните газови доставки, което ще рефлектира върху икономиката ни. България може да претърпи и икономически загуби. Това са най сериозните рискове към момента", посочи Йовчев. Той изрази надежда, че кризата няма да добие такива размери.
Вътрешният министър посочи, че позицията на страната ни е проевропейска.
"България е член на НАРО и ЕС и като такъв ще изпълни позициите им", категоричен бе Йовчев.
Вицепремиерът коментира и трагедията в Лясковец. Той заяви, че мненията на експертите и през 2012 и сега са били, че е трябвало да се действа.
"Трябваше да се действа и то незабавно, защото този човек можеше да започне да стреля по деца", посочи Йовчев. Според него трябва да се изчака обаче проверката по случая, за да стане ясно дали има грешки в проведената операция и виновните да бъдат наказани.
Що се отнася до поисканата му оставка от ГЕРБ, Йовчев заяви: "ГЕРБ може да ми поискат оставка и за метеорологичната обстановка, но това не е сериозен аргумент".
По отношение на МВР вицепремиерът заяви, че служителите във ведомството трябва да имат самочувствие, тъй като те са направили много и резултатите са ясни.
Той посочи, че има дълготрайни резултати по отношение на организираната престъпност, наркотици, а в момента и за битовата престъпност - 13 % спад.
Според вицепремиерът обаче МВР не е в добра кондиция. Той уточни, че ще предложи 5 програми, които министерството трябва да реализира, за да има трайни резултати.
Що се отнася до бежанците, министърът отново посочи, че те ще останат дълготрано в страната ни, макар че тяхната крайна дестинация не е България.
"Сирийските бежанци никога не са имали за цел България по начало. Много от тях преследват свои мечти. Техният поглед е насочен към Запада. Но Дъблинското споразумение е категорично – тези, които първоначално са регистрирани в България, трябва да останат тук", посочи Йовчев.
Той изброи и 5 основни насоки, по които трябва да се работи, за да няма проблеми с емигрантите. В това число са комуникацията, децентрализацията, индивидуалните способности (знания и умения на всеки, за да започне работа), интеграция, моделите на поведение да останат устойчиви.
Йовчев заяви още, че Шенген не е затворена врата за България. Той уточни, че сме изпълнили всички критерии и въпросът по присъединяването ни ще бъде подношен в рамките на тази година.
За финал Йовчев заяви, че разделението в обществото не е дълбоко, няма енергия за такива процеси, които биха застрашили Националната сигурност.