Духът на българския народ ще пребъде чрез просвещението на децата. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова, която посети Опака по повод празника на града. "Преди век и половина вашите деди са показали как се взимат важни за съдбата на народа ни решения и са построили първо училище. Тогава хората не са били богати, дори не са имали държава. Обединявала ги е вярата, че най-ценното богатство са децата и знанието. Имали са силата и куража да вземат в ръцете си собственото си бъдеще и това на Родината”, каза Илияна Йотова в приветствието си към жителите и гостите на града.
Вицепрезидентът подчерта, че празничните събития ни карат да се върнем към корените, да почерпим мъдрост и сила от делата на предците и родителите ни. "Това не са обикновени празници. Това са дни на тържеството на българския дух и на непреклонността на всеки българин да предаде на децата си любовта към родния край”, посочи Илияна Йотова.
"Този български край е богат с историята си, с традициите си и с хората си. Пожелавам ви да успеете да покажете на България и на света неговата красота, уникалната му история и съвременните му постижения. Усилията за едно ново бъдеще на този край са една от стъпките за съграждане на онази България, за която всички мечтаем”, каза още вицепрезидентът.
Илияна Йотова разгледа изложба на местния художник Николай Ангелов, подредена в местното читалище "Пробуда – 1922” по повод 33-годинината от обявяването на Опака за град. Вицепрезидентът разговаря и с читалищни дейци като подчерта, че колкото по-модерно става обществото ни, толкова повече то има нужда от уникалната българска институция - читалище. "Днес българското читалище се превръща в център на българската духовност. Малко са средствата, които се отделят за съхранението му. За развитието се разчита на родолюбието и българщината на хора като вас”, посочи Илияна Йотова.
По думите на вицепрезидента читалището, е единственото място, в което българските деца могат да открият магията на традициите, да се гордеят с постиженията на българското творчество и да придобият самочувствието от връзката с българщината, предавана от поколения на поколения.