България трябва да вземе категорична и по-твърда позиция в Брюксел по отношение на политиката за парниковите емисии, тъй като страната ни не е сериозен замърсител. Смятаме, че е дошло времето за радикални стъпки, за да защитим националната сигурност. Това заяви по време на Националния съвет за тристранно сътрудничество президентът на КНСБ Пламен Димитров, на който обсъдиха резките промени в цената на енергията за индустрията, която се търгува Българската независима енергийна борса.
Пламен Димитров съобщи, че синдикатът излиза със специална декларация с предложения, в която се настоява държавата да бъде по-активна в защита както цените, така и правата на миньорите.
В документа едно от предложенията е да се преразгледа добавката "Задължение към обществото", която формира битовите ни сметки. Друго предложение е дългосрочните договори с производителите да се сключват на енергийната борса. Лидерът на КНСБ припомни и за шоковите цени на енергията на Борсата в края на миналата година. Пламен Димитров е убеден, че драстичните и необясними разлики в цените на Борсата ще доведат и до негативно влияние върху цената за бита, а оттам и до скок в цената на стоките и услугите.
Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал в България, пък изрази позиция, че на Борсата цената е неконкурентна за българската индустрия за сметка на фирмите от съседните страни в региона.
Справка в сайта на Българската независима енергийна борса показва, че търговията "Ден напред" за днешния ден цената е 207,02 лева за мегават час спрямо 155,57 лв. за понеделник.
От началото на годината средната цена на търгуваната енергията на борсата е около 130 лева. За сравнение през изминалата година средната цена е около 67 лева по данни на държавния регулатор.
Заседанието на Тристранния съвет участваха вицепремиерите Томислав Дончев и Марияна Николова, министърът на финансите Владислав Горанов, на енергетиката Теменужка Петкова, на труда Бисер Петков, на икономиката Емил Караниколов, председателят на КЕВР Иван Иванов, представители на сдружения в сектора, синдикати. Като допълнителна точка беше включено обсъждане на Закона за горивата.
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова категорично отрече твърденията, че шоковото поскъпване на цената на индустриалния ток е заради лошо управление на държавната енергетика.
Председателят на комисията по енергетика в НС Делян Добрев припомни, че от началото на тази година държавният регулатор има правомощията да разследва случаи на търговски сделки на борсата. За тази цел на регулатора се отпуска допълнителен бюджет и ще се назначат разследващи специалисти.
Колкото до позицията на страната ни за парниковите емисии Теменужка Петкова обяви, че тази година трябва да има завършен и одобрен от Европейската комисия план за развитие на енергетиката до 2030 година с хоризонт до 2050 г.