Малко над 41 млн. лв. са освободени и пренасочени от бюджета с решение на Министерския съвет за най-уязвимите групи. Това обяви служебният вицепремиер и министър на социалното развитие Диана Костадинова по време на отчета на министрите от служебния кабинет.
В Министерския съвет седем министри от кабинета на Марин Райков направиха отчет на дейността си за свършеното в рамките на мандата им от около два месеца.
Костадинова заяви, че е поела пет основни приоритета, като най-важният от тях е намирането на резерви в бюджета за най-уязвимите групи. Сред другите приоритети на социалното министерство са били работата на обществените трапезарии, повишаване на заетостта чрез разкриване на нови работни места. Към настоящия момент в заетост за включени 9556 души, уточни тя.
От своя страна правосъдният министър Драгомир Йорданов отчете дейността на ресорното си министерство, като акцентира основно върху подобряването на електронното управление и електронното правителство. Той посочи, че екипът му е успял да задвижи под формата на работни групи подготовката за електронни решения, електронната съдебна карта на България, включваща цялата съдебна статистика.
Йорданов заяви още, че се подготвя портал на съдебната власт, свързан с входа в електронното правосъдие и изработване на система за електронно гласуване на магистратите. Основен приоритет на правосъдното министерство е била работата по Търговския имотен регистър.
Здравният министър проф. Николай Петров съобщи, че е направил професионален анализ на цялата верига за трансплантациите. По думите му се е оказало, че системата разполага с всичко необходимо, но единственият проблем е т.нар. филтър на пациентите.
Промяната, която здравното ведомство е осъществила в рамките на мандата на служебния кабинет, се е състояла в повишаване на парите за откриване на пациенти в евентуална мозъчна смърт, обясни проф. Петров. Това е единственото слабо място, всичко друго работи перфектно, поясни той.
Здравният министър заяви, че би поставил по-сериозно въпроса за отчитане на дейности на НЗОК. "На какво основание се плаща на една болница повече", попита той и поясни, че става въпрос за необходимостта от оперативен контрол. По думите му здравната ни система боледува много тежко и по най-бързия начин трябва да се запушат пробойните в нея.
Той заяви, че всички морално били подкрепили протест на лекарите.
От своя страна военният министър Тодор Тагарев поясни, че задълженията на ВМА нямат нищо общо с начина, по който функционират въоръжените сили. Той обаче посочи, че сумата на задълженията на болничното задължение е внушителна и възлиза на 89 милиона лева.
За своето министерство Тагарев отчете, че е извършено устойчиво управление на контингентите и били създадени условия за военнослужещите и участващи в мисии да гласуват.
Образователният министър Николай Милошев отчете, че държавните зрелостни изпити са били организирани на висота и 120 000 зрелостници са се явили на матурата по български език. Той посочи, че е продължил работата по изготвянето на Закона за предучилищното и училищното образование и е готов проектът на Закона за професионално образование и обучение и Закона за висшето образование.
Вече има утвърден правилник за работата на фонд "Научни изследвания", които да предпазят от сътресения в него, посочи служебният министър на образованието Николай Милошев. "Целият екип е нов и им бе необходимо малко време да се адаптират към обстановката", допълни Милошев.
В първите дни на юни ще са готови резултатите от всички писмени работи на децата от националното външно оценяване и ако отговорите им на въпроса се различават значително, това означава, че децата са подведени, коментира Милошев във връзка със скандала за сгрешения въпрос.
"Явно е, че ощетени ще има, но дано те да бъдат малцинство", коментира той.
Министърът на културата Владимир Пенев се опита да бъде по-разчупен от колегите си и започна отчета си с това, което не е свършил по време на мандата си. "Това, което не успях да направя, е да увелича заплатите на колегите си артисти", заяви той. Сред свършеното от него Пенев акцентира на проектите, върху които културното министерство е работило, и работата на Обществения съвет.
Спортният министър Петър Стойчев посочи, че екипът му си е поставил за цел да стартира процеса по акредитация на антидопингов център у нас, но основната му задача е била да се разработи концепция за основните спортове в страната.
Финансовият ресурс, с който разполага спортното министерство, не е достатъчен да поддържа всички спортове в България, подчерта той. В тази връзка Стойчев смята, че трябва да се концентрира малък финансов ресурс на спортното министерство към тези спортове, които са лицето на България.
Стойчев уточни, че в момента ведомството продължава да работи по утвърждаването на основните за България спортове. По думите му това са всички колективни спортни занимания.
В заключение служебните министри посочиха, че са оставили списък с всички изпълнени и неизпълнени задачи, за да може колегите, които ще ги наследят, да видят кои са неотложните ангажименти.