Конкуренцията тази година при кандидат-гимназистите ще се засили. На седмокласниците ще им трябва оценка поне 5,50, за да влязат от раз в елитни училища и гимназии. 9922-ма седмокласници в столицата ще се състезават за 7906 места. Това съобщи шефката на столичния просветен инспекторат Ваня Кастрева.
Причината за голямата конкуренция е, че паралелките ще бъдат намалени до максимум 26 ученици, обясни Ваня Кастрева, цитирана от "Монитор". В момента таванът за един клас е от 29 ученици.
Намаляването на броя на децата в клас започна още миналата година, но само в някои училища.
Намаляването kd броя на учениците в една паралелка се прави, за да има по-равномерно разпределение на децата в училищата и да се спасят по-малките школа, които трудно запълват план-приема си.
Така например, ако няколко паралелки в по-елитните училища приемат с по трима ученици по-малко, ще може да се напълни един клас в друго не толкова привлекателно школо. План-приемът за следващата учебна година предвижда общо 300 паралелки.
201 ще бъдат профилираните паралелки в гимназиите в София през следващата година, а професионалните ще са 99.
Една нова паралелка ще има в 73-то СОУ "Владислав Граматиков", известно като Втора немска гимназия. Така там вече ще има общо пет чуждоезикови паралелки с немски език. Един клас повече ще има и в Националната търговско-банкова гимназия.
Нови специалности ще има и в Професионалната гимназия по фризьорство-организация и технология на фризьорските услуги.
В Професионалната гимназия по транспорт и енергетика от догодина ще се учи за "Електронни превозни средства”. Новата специалност в Професионалната гимназия по прецизна техника и оптика пък е "Очна техника”.
За трета поредна година кандидат-гимназистите ще държат изпити в един ден с абитуриентите. На 21 май ще е препитването по български език, а на 23 май – по математика. Резултатите от изпитите ще станат ясни на 4 юни.
От 17 до 20 юни кандидат-гимназистите ще трябва да подадат документи за участие в първото класиране. Училищата ще имат шест дни да обработят заявленията и на 26 юни ще станат ясни имената на първите класирали се.
Записването за участие във второ класиране ще е до 4 юли, а резултатите ще станат ясни на 10 юли. Финалното, трето класиране, ще бъде обявено на 17 юли.
Съкратени срокове за приемането на документи за кандидатстване в училищата по изкуствата от 7 на 5 работни дни предвижда промяна, публикувана вчера в "Държавен вестник”. Освен това е записана и възможността децата със статут на бежанци у нас да могат да се обучават в училищата по изкуствата, без да плащат. Поправките в норматива са подписани от министъра на образованието и науката Анелия Клисарова и министъра на културата Петър Стоянович.
Паралелка със засилено изучаване на китайски език ще бъде разкрита от новата учебна година във Френската гимназия "Антоан дьо Сент Екзюпери" в Пловдив. Азиатският език ще бъде основен за децата, приети в елитното училище след 7-и клас, а преподавателите им ще бъдат от ПУ "Паисий Хилендарски". Това стана ясно още в края на януари, когато областната комисия по заетостта одобри план-приема в средните училища в Пловдив на Регионалния инспекторат по образованието.
Приемът в училището ще е след 7-и клас, като ще се вземат под внимание оценките от външното оценяване.
Общо 63 паралелки след 7-и клас ще бъдат разкрити през новата учебна година в гимназиите в Пловдив, което е с 13 паралелки повече от миналата година.
За първи път ще се приемат деца със специални образователни потребности в Професионалната гимназия по хранителна техника и технологии и в Професионалната гимназия по кожени изделия и текстил. Идеята е учениците със специални потребности да бъдат обучени или за работници в хранително-вкусовата промишленост, или като плетачи.
За кандидатстващите след 8-и клас ще бъдат разкрити 59 паралелки, както и 20 други класа за вечерно и задочно обучение.
Възстановяват се две професии – горско стопанство и дърводобив в гимназията в Клисура и електрообзавеждане на железопътна техника в Карлово.