Пациенти е трябвало да заплащат за изследвания по време на хоспитализацията им, а освободени от потребителска такса са плащали такава в болниците. Това са някои от нарушенията, установени от Здравната каса, която за два месеца е проверила над 170 болници в цялата страна, информира БНР.
В резултат на извършените проверки експертите предлагат НЗОК да не плати на болниците над 160 хиляди лева. Предложенията за налагане на санкции са в размер на повече от 33 хиляди лева.
В 13 болници е установено, че липсват пациенти, които в момента на проверката по документи се водят на лечение. Общо 29 такива пациенти не са открити от проверяващите, като само за два случая е изяснено, че са напуснали болницата по собствено желание. От Касата са категорични, че сумите за клиничните пътеки, по които са хоспитализирани тези пациенти, няма да бъдат платени на лечебните заведения.
Спред провиненията на болниците са още: не са заприходили лекарства и дарения; едва на втория ден от хоспитализацията на пациента е изготвена сметка за 10-дневно лечение; не са правени изследвания задължителни през първите 24 часа от болничния престой; приложени са рентгенови снимки без разчитане; непопълнена анамнеза в историята на заболяването на пациента, в резултат на което не е ясно какви са били причините за прием в болницата; липса на епикриза или предварително изготвена такава с поставена и вписана окончателна диагноза; неотразяване на назначена терапия.
От НЗОК заявяват, че констатациите от проверките ще бъдат обсъдени с Българския лекарски съюз при преговорите за нов Национален рамков договор за догодина.