Световни бестселъри няма да се появят скоро в електронен вариант на българския пазар, заради проблем с авторските права, съобщава БНТ.
Сайтовете за безплатно сваляне на файлове плашат издателите, че книгите лесно могат да се качат в интернет.
Всяка година у нас се издават около 10 000 хил. книги, а в търговските мрежи се появяват приблизително 6 000 заглавия, по данни на Националната библиотека. Под 10% от тях съществуват в електронен вариант. Една от причините за това е слабата защита на авторските права.
"Хората от другите страни, които предоставят права, не са сигурни, че ние - издавайки ги в електронен формат, защото това става вече световна книга, можем да ги защитим достатъчно добре", коментира Константин Йорданов, директор "Книгоиздаване" в издателска компания
Макар че през 2010 година при акция на ГДБОП бе затворен един от сайтовете за безплатни електронни книги, той отново работи и предлага заглавия на 3 000 автори.
Според официалната позиция на основателя на сайта обаче той не нарушава авторските права. Според него Законът за авторското право и сродните му права позволява на библиотеките да възпроизвеждат произведения без разрешение от авторите и без заплащане на възнаграждение.
"По света също има библиотеки, които предлагат електронно съдържание. Това е точката, на която се уповават подобни сайтове, но там нямаме нарушаване на авторски права", добави Александър Кръстев, създател на онлайн медия за книги и четене.
Книги на български автори могат да се качват най-рано три години след издаването им, гласи едно от правилата на сайта.
"Има милиони заглавия, които са свободни. Нека да ги разпространяват тях безплатно. Нека се учат хората да четат и да добиват този навик. Нещата, които са с пари и ясно очертан регламент и правила, нека да ги спазваме", призова Йорданов.