В Европа средната издръжка за обучение на студент е 9000 евро, а у нас - средно е 845 евро.
Това съобщи доц. Лиляна Вълчева - председател на Синдиката "Висше образование и наука" към КНСБ на среща, на която бяха обсъдени възможностите за повишение на бюджетните субсидии на държавните висши училища за 2014 г.
У нас сега има 265 500 студенти в държавните и в частните висши училища или те представляват 3,8 на сто от населението на страната ни, каза доц. Вълчева. Тя отбеляза, че средният норматив за обучение на ученик е 1245 лв. годишно, а много от специалностите в УНСС или в СУ "Св. Климент Охридски" се финансират от държавата с най-ниския сега базов норматив от 693 лв. годишно.
Председателят на синдиката представи и обобщени данни за средните брутни работни заплати във висшите училища и БАН.
По думите на доц. Вълчева голяма част от заплатите в университетите са в "златната среда", в която възнагражденията на преподавателите са от 850 до 990 лв. В пет-шест висши училища заплатите са от 1000 до 1500 лв., в едно висше училище заплатите са около 800 лв. и по-ниски, каза доц. Вълчева.
Тя заяви, че в БАН "заплатите са плачевни", защото в академията средната работна заплата е от 540 до 640 лв.
На дискусията присъства служебният министър на образованието, младежта и науката проф. Николай Милошев, ректори, представители на БАН и на Студентските съвети, уточнява БТА.