Българският конституционен съд определи за противоконституционно учредяването на Временна анкетна парламентарна комисия, която трябваше да проучи фактите и обстоятелствата при помилванията, разрешени от президента Георги Първанов и вицепрезидента Ангел Марин през двата им мандата (2002-2012 година).
В мотивите за вземане на решението съда посочва, че помилването е акт на президента, който не е обвързан с предвидени от закон конкретни основания и може да бъде упражнено от президента във всеки случай, когато той прецени да прояви милост към осъденото лице. Конституцията не предвижда със закон да се определят или ограничават основанията, самостоятелността на преценката и мотивите за осъществяване на правомощието на президента да помилва някого.
Съдът казва още, че правомощието на президента и вицепрезидента да помилва някого подлежи единствено на контрол за конституционосъобразност (чл.149 ал.1, т.2 от Конституцията) т.е. дали президентът и вицепрезидентът имат право или не да помилват. За тази цел Конституционният съд може да бъде сезиран от следните субекти - най-малко на една пета от народните представители, президента, Министерския съвет, Върховния касационен съд, Върховния административен съд и Главния прокурор.
Друг от мотивите на съда е, че Конституцията не предвижда указите за помилване и техните мотиви да бъдат оповестявани.
Решението на съда веднага беше приветствано от лидера на БСП Сергей Станишев. Именно БСП и ДПС сезираха Конституционния съд за комисията, която беше учредена по инициатива на лидера на РЗС Яне Янев.
"Не е работа на Народното събрание на проучва и да установява дейността и законосъобразността на президента и вицепрезидента. В случая водещ беше политическият интерес на управляващите, а не интересът на гражданите. Затова логичният изход е провалът”, заяви лидерът на БСП. Той изтъкна, че подобни идеи на мнозинството са атака както срещу предишния президент Първанов, така и провокация спрямо Росен Плевнелиев.