Общините да плащат компенсации на родителите на деца, на които не са осигурили място в общински детски градини.
Това предвижда промяна в Закона за народната просвета, която беше приета на първо четене от Времената комисия по правни въпроси, предаде БТА.
С промените се предвижда изплащането на компенсации да започне от началото на идната година.
В законопроекта е записано, че е задължение на общината да осигури места в детска градина на всички кандидатствали деца.
Според вносителите на регламента само в София има недостиг от около 7000 места. С проблема се сблъскват и в останалите по-големи градове в страната.
В София таксата за детска градина е 60 лв., а общината дофинансира 120 лв.
Вносителите са изчислили, че в цялата страна не могат да бъдат намерени места за около 10 000 деца, като необходимите средства ще са 12 млн лв. при компенсация от около 120 лв.
Според членовете на комисията между първо и второ четене трябва да настъпят промени в законопроекта.
Депутатът от "Коалиция за България" Янаки Стоилов предложи да се стесни обхватът и да се дават компенсации само на семейства, които имат право на детски добавки.
Четин Казак от ДПС каза, че има логика от едно такова предложение, но трябва да се прецизират много внимателно текстовете.
Според Явор Нотев от "Атака" компенсациите не решават основно проблема, но принципът трябва да се прилага еднакво за всички.
От ГЕРБ бяха на противоположно мнение и се обявиха против промените в законопроекта, защото посещението на детски градини не е задължително.
Според тях това предложение е вмешателство в дейностите на общините.
Заместник-кметът на София Дончо Барбалов посочи, че, ако този проект бъде приет, ще се наложи или увеличаване на таксите за детската градина или спирането на строежа на нови заведения, за да се намерят средства за компенсациите.
Законопроектът е внесен от депутатите от "Коалиция за България" Борис Цветков, Георги Кадиев и Георги Гьоков.