Втори човек загина в рамките на само 4 дни при опит за кражба от електроразпределителната мрежа. След като миналата седмица мъж се опита да краде кабели в района на самоковското село Гуцал и почина, подобен инцидент се е случил и в София. В столичния квартал "Младост" е загинал човек, който се е опитал да краде от трафопост. След като е проникнал вътре, той е предизвикал късо съединение, което е отнело живота му и паралелно е предизвикало авария, оставила около 2000 клиента без ток за час.
Огледът на местопроизшествието е показал, че вероятно това не е първото посегателство на същия човек в този трафопост. Пристигналия авариен екип на ЧЕЗ е намерил вътре и личен багаж на крадеца. Освен това е констатирано, че всички ключалки са били здрави, а проникването е станало чрез разрушаване на част от тухлена стена. Откраднати са били пък метални ограждения и решетки.
Гражданите, които забележат посегателства върху съоръжения от електроразпределителната мрежа, да алармират служители на ЧЕЗ или други компетентни органи, призовават от компанията. "Имаме ангажимент да проверяваме всичките 17 хил. трафопоста на територията на компанията веднъж на 6 месеца и стриктно го спазваме. Съоръжението е било в изрядно състояние. Апелираме хората да проявяват будно гражданско съзнание и да подават сигнали при забелязани нередности и проникване в наши трафопостове. Необходими са и по-строги наказателни мерки", коментира Васил Василев, ръководител направление "Експлоатация и поддържане" в "ЧЕЗ Разпределение България".
Проблемът с посегателствата на съоръжения от електроразпределителната мрежа е проблем не само на ЧЕЗ. Това е проблем с обществена значимост. Кражбите и вандализмът над енергийни съоръжения ощетяват крайните потребители, тъй като причиняват прекъсвания на захранването, чести аварии и повреждане на електроуреди, а все по-често застрашават човешкия живот и нормалното функциониране на държавата, заявяват за пореден път от ЧЕЗ.
Въпреки безспорните материални и нематериални щети, които нанасят, подобни престъпления често остават ненаказани. През последните години почти няма ефективни присъди за кражба и увреждане на енергийни съоръжения, което е причина ЧЕЗ да призовава за по-строги наказателни мерки. Заплахата за невинни хора, а не само за извършителите на престъпленията, води до необходимостта от третирането на посегателствата над инфраструктурни обекти като престъпления срещу националната сигурност, заявяват още от компанията.