Край на некачествените ремонти на колите - ще ги следи общ регистър

Голяма част от сервизите в страната работят нелегално, 25 % от катастрофите са по тяхна вина, казват от бранша

по статията работи: Гергана Златкова | 11.11.2013 | 21:02

Автосервизите в общ регистър. Това, според бранша, ще сложи край на некачествените услуги и на ремонтите без гаранция.

По данни на КАТ, една четвърт от катастрофите у нас са заради технически неизправни коли, информират от bTV.

В Бургас са регистрирани около 60 сервиза, 4 пъти повече работят нелегално. Част от тях в т.н. "сервизно гето", което се намира само на метри от КАТ. Там ремонти се извършват на приятелски начала, а официално сервизите са гаражи.

По неофициални данни, три четвърти от автосервизите са в "сивия" сектор.

В тях няма как и да получите гаранция за ремонта на колата си. Румяна вече е попадала на мошеник.

"Платих добра сума и човекът каза, че мога да тръгна на път. Още на стотния километър на магистралата изскочи лостът на скоростната кутия и колата спря”, казва Румяна Любенова – потърпевша.

Дори и легални, автосервизи не гарантират безопасно шофиране, защото не знаят как и откъде са внесени резервните части. "Има много фалшиви части... Не може една част оригинално си идва с една марка, слагаме я същата марка, изкарва една година, пък преди това е изкарала 10 години”, коментира Валентин Димитров - собственик на автосервиз.

"Това става с въвеждане на регулация на автосервизната дейност - да имат съответните специалисти, да имат съответното оборудване и да влагат резервни части от доказани вносители”, обяснява Емил Германов - председател на Съюза на автосервизите.

Сега сервизите се проверяват единствено от данъчните. Целта е с вкарването им в регистър да са под контрола на Автомобилната администрация. Искането на бранша е промените в Закона за движение по пътищата да влязат за гласуване до половин година.


Добави коментар
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.

Коментари


2 Пипа Мидълтънова 12.11.2013 | 11:10
Да бе, то и фиктивните технически прегледи на колите щяха да се следят доста по-стриктно, ама не би - продължават си злоупотребите и това е.
1 Сани Д 12.11.2013 | 09:00
Повечето от тези сервизи всъщност уж ти оправят нещо, а не правят нищо, но ти вземат парите. Да не говорим, че много от оторизираните сервизи, които правят прегледи работят под масата и въобще не гледат нищо.

ТВ програма

Кино

  • Сега Снежен свят тв филм
  • 15:45 Телепазарен прозорец
  • 16:00 Бързо, лесно, вкусно
  • 16:30 Светът и ние
  • 16:55 България в 60 минути с Мариана...
  • 18:00 По света и у нас
  • 18:30 Още от деня коментарно предаване
  • 19:00 Последният печели...
  • Сега Премиера: "Плен" - сериал, с.1,...
  • 16:00 Премиера: "Моите братя и сестри" -...
  • 17:00 bTV Новините
  • 17:20 "Лице в лице" - публицистично...
  • 18:00 "Стани богат" - телевизионна игра с...
  • 19:00 bTV Новините - централна емисия
  • 20:00 "Ергенът" - романтично риалити с...
  • 22:15 "Колко ми даваш?" - забавно шоу с...
  • Сега "Лабиринт към щастието" (премиера)...
  • 16:00 Новините на NOVA
  • 16:10 "Пресечна точка" - публицистично шоу
  • 17:00 "Семейни войни" (нов сезон) -...
  • 18:00 "Сделка или не" (премиера) -...
  • 19:00 Новините на NOVA - централна емисия
  • 20:00 "Hell’s Kitchen България" (нов...
  • 22:00 "Йелоустоун" - сериал, сезон 1
Какво е общото между цигарите и мазнините по корема Анализът им показва, че започването на пушенето и пушенето през целия живот е свързано с увеличаване на коремните мазнини.