Студените зими ще намалеят след 2020 г., а през 2080-а - най-вероятно ще изчезнат. За сметка на това летата ще са необичайно горещи. Такъв сценарий за развитието на климата по нашите земи е записало Министерството на околната среда и водите. Проектът е качен на сайта на ековедомството.
Става въпрос за Третия национален план за действие по климата до 2020 година. Сценарият, описан в него, е до края на столетието температурата по нашите земи да се вдигне между 2 и 5 градуса. А като доказателство се казва, че 14 поредни години вече има затопляне.
Учените от БАН казват, че са използвали двата най-популярни сценария за емисиите въглероден двуокис в резултат от човешка дейност, за да направят своя модел."Ще има все така студени зими и много топли зими, ще има студени лета, ще има и много топли, но като средно температурите ще се повдигат”, прогнозира доц. Валери Спиридонов.
Повечето компютърни симулации предвиждат до края на века валежите да намалеят с 10 на сто, особено в Източна България. Според сценария през зимата ще ни затрупва сняг и дъжд, а лятото ще е суша. Това има преки икономически последици.
"Друго е да поддържате едновременно готовност и за голяма суша и за големи наводнения, за големи студове и за големи горещини”, допълва още доцентът от БАН.
Всички тези промени не са неизбежни. Учените сами изтъкват, че базират прогнозите си на теорията, че човешката дейност променя климата, а тя е спорна.
"Защото това може да е вариация на климата - евентуално повлияна от човека, евентуално - не, защото освен човека има много други фактори като слънчевата радиация, морските течения, които не са добре изучени, многото вулканична дейност...”, посочва още Спиридонов.
И така, хората, които са в кухнята на науката, избягват да правят категорични изводи. Сценарият им обаче е повод политиците да действат. Планът до 2020 година ще въведе съвсем конкретни ограничения за емисиите парникови газове във всички сфери на икономиката.