От тази година в българските училища вече няма да се признава извинителната бележка по болест за отсъствие на ученик, а само болничен лист, издаден от джипито. "Амбулаторните листове от лекарите ще служат като извинителна бележка в училище. Целта е да се спре фалшификацията на бележки, което често се прави от самите ученици". Това съобщи по БНТ зам.-министърът на образованието Диян Стаматов.
"На много места учениците след 5-и клас започват да ги фалшифицират (извинителните бележки - б.р.), с това дават лош сигнал за началото на своя живот", коментира той.
Стаматов обясни, че именно по тази причина министърът на образованието Меглена Кунева заедно с министъра на здравеопазването Петър Москов малко преди началото на учебната година са стигнали съвместно до идеята за използването на амбулаторните листове, които се издават от компютрите на личните лекари.
Според зам.-министъра е много трудно да се фалшифицира болничен от ученик заради многото данни, включително детайли за самото заболяване. И обобщи, че "именно това е документът който служи занапред за извиняване на медицинските причини за отсъствие".
Той е категоричен, че това е абсолютно необходимо за някои райони в страната. Самата инициатива пък е тръгнала от Враца, където проблемът бил особено голям.
"Домашните бележки за оправдаване на отсъствията пък трябва да бъдат написани грамотно, ясно и четливо от родителите, и най-важното - от самия родител", допълни Стаматов.