Община Крумовград обжалва решението на Министерския съвет да се даде концесия за добив на златоносна руда на "Болкан минерал енд майнинг" (БММ) върху цялото находище "Хан Крум".
Мотивът за това е неспазеното изискване в Закона за подземните богатства да има решение за одобрен Доклад за въздействие върху околната среда (ОВОС).
Жалбата е внесена чрез МС във Върховния административен съд, съобщи кметът на общината Себихан Мехмед, цитиран от БТА.
Към март тази година година БММ има ОВОС само за находището "Ада тепе" и процедурата по одобрението му още не е завършена.
Предстои обществено обсъждане.
Според закона трябва да има в сила влязло решение за ОВОС за цялата територия на находището, за да може да бъде дадена концесия за него, коментира Себихан Мехмед.
Освен "Ада тепе", находището има още пет участъка - "Къпел", "Къклица", "Синап", "Скалак" и "Сърнак".
Екоорганизации също обжалваха концесията на БММ върху златното находище. Сред аргументите им е, че доста части от територията му влизат в Натура 2000.
И по-голямата част от жителите на Крумовград са против проекта, тъй като искат да запазят природата в региона, а също и чистотата на водоизточниците за населените места, намиращи се твърде близо до концесията.
Болкан минерал енд майнинг" е дъщерна компания на канадската "Дънди Прешъс Металс", която е собственик и на "Челопеч майнинг", разработваща медно-златното находище край Челопеч.
Концесията за находището "Хан Крум" беше предоставена на дружеството по-рано тази година за срок от 30 години. Компанията смята да инвестира 114 млн. лв. и да добива средно по 850 хил. тона руда на година. Община Крумовград ще получава 30% от концесионните плащания.