През 2020 г. една четвърт от влизащите в пазара на труда у нас ще са роми. Това заяви вицепремиерът и просветен министър Меглена Кунева по бТВ, като защити необходимостта държавата да стимулира повишаването на грамотността, образованието и квалификацията на етническото малцинство.
"Образованието на всички български граждани е ключово за развитието на страната. През 2020 г. една четвърт от влизащите в пазара на труда ще са роми. Икономиката днес изисква все по-специални умения и тези, които не са образовани ще са социално изключени", подчерта вицепремиерът.
Така тя отговори на обществените критики срещу Министерството на образованието (МО), че лишава българчетата от бедни семейства от стипендии, поставяйки ги по този начин в неравностойно положение спрямо циганчетата.
"Ромските стипендии няма да се раздават, за тях се кандидатства по сложна процедура", обяви Кунева. И обясни, че гимназистите от малцинствата, които искат стипендия, ще трябва да представят мотивационно писмо, документи за доходи в семейството и свидетелство за успех в училище. За да им бъде отпусната стипендия, те трябва да отговарят на много сериозни критерии, включително и за поведение.
Тя отхвърли като "дълбоко невярна" идеята, че някой ще влиза в класната стая и ще разделя децата на роми и българи, като раздава пари само на едните. За кандидатстване ще се изисква минимален успех 3.50, а вече има подадени молби и с успех над 5.50, аргументира се министърът.
"Важно е да се признае на глас, че има проблем с отпадането на ромските деца от училище поради бедност или социални причини, като ранните бракове, например. Проблем, за чието решаване МОН полага усилия чрез допълнителната подкрепа, е, че ромските деца срещат затруднения в училище, защото в семействата им не се говори български. Целта е да помогнем на тези, на които им е най-трудно. Очаквам учениците, които получат стипендия, да са пример за своята общност и да дърпат и други напред", каза още тя.