"Изграждането на силна обща миграционна политика на ЕС е в полза на България. Но част от разговора за тази обща европейска политика е и включването на България и Румъния в Шенген. Категорично трябва да се използва този разговор, за да се повтори още веднъж, че влизането в Шенген дава сигурност, както на двете страни, така и на ЕС. Приемането в зоната ще ни даде достъп до повече информация, но и възможност самите ние да даваме повече информация. Това е особено важно сега, когато през миграционния поток вероятно има и лица с престъпни намерения".
Това заяви вицепремиерът по координация на европейските политики и институционални въпроси Меглена Кунева на пресконференция в Ямбол по повод одобрения от Европарламента план на председателя на Еврокомисията Жан-Клод Юнкер за справяне с бежанската криза.
Тя определи като недопустими лансираните от опозицията в някои страни-членки идеи в България да бъдат изградени регистрационни центрове и страната ни да бъде третирана като "санитарна зона".
"Ние сме страна на преден пост на миграционните потоци. Ако северните страни могат да се справят и сами, държава като нашата, която е външна южна граница на съюза, се нуждае от солидарност. Подобна обща политика е свързана с облекчаване на страните, в които има повече бежанци. Днес това са Гърция и Италия, но утре може да бъде и България. В наш интерес е и богати, и бедни страни, да бъдат солидарни", посочи Кунева.
Според нея Евросъюзът трябва да има приоритети. "Не може в този момент да приемаме и икономически имигранти, и бежанци, които идват тук по хуманитарни причини. Добре е, че се предлага списък на сигурните страни. Бежанците не са група, която ще остане завинаги. Когато утихне конфликтът, те се връщат", коментира тя. И допълни, че както Европа, така и България трябва да постъпят хуманно в тази криза.
"Извън всякакво съмнение е, че не можем да оставим хора да се давят или да гледаме безучастно снимките с тялото на тригодишния Айлан Кюрди. Популизъм винаги ще има. Но, ако кажем, че затваряме Европа, това означава да загубим човечността си", заяви вицепремиерът.
Кунева получи над 200 подписа в Ямбол в подкрепа на въвеждането на строго антикорупционно законодателство в България. Те бяха събрани за два часа в Сливен, предаде Фокус. Вицепремиерът разговаря и с граждани, събрали се да подкрепят по-строгите мерки срещу корупцията по високите етажи на властта.