Не се продават чак толкова билети, колкото са пътниците. Това е особено голям проблем. Това каза по bTV изпълнителният директор на БДЖ Йордан Недев в коментар за претъпканите вагони и студени купета във влаковете на българските железници.
С нетърпение чакаме 2014 г., когато да си обновим парка. В голямата част от случаите не се продават билети и повече хора са гратисчии, уточни Недев.
Той разказа за стартирала пилотен проект, който е започнал първо по линията София-Драгоман. Когато ръководството на държавната жп компания изпратило експериментално влаковия билетен касиер, събраните приходи скочили с 34%.
Според шефа на БДЖ проблемът с безплатно ползващите услугите на БДЖ не може да бъде решен от Транспортна полиция, тъй като тя се занимава предимно с произшествия, стана ясно от разговора.
Йордан Недев е на мнение, че в БДЖ би било много скъпо и трудно да се монтира система за таксуване, подобна на тази в метрото. ЖП гарите не позволяват и канализиране на пътникопотока. Но дори такава система да бъде създадена тя не може да спре 100% от гратисчиите.
"Аз съм се возил без билет в лондонското метро,” призна шефът на БДЖ, с уточнението, че става въпрос за експеримент.
Ръководството на държавната железница смята да увеличи събираемостта на плащанията за превоз чрез увеличаване на начините за плащане на билети и то безкасово.
Много хора не си плащат, не защото не искат, а защото не им се чака на опашка пред гишето, посочи Недев. По думите му така се стига и до плащане на ръка на кондуктора, като тези средства не се отчитат.
От средата на годината ще можем да си купуваме билет за влака в интернет, увери изпълнителният директор на БДЖ. "Увеличаването на каналите за дистрибуция и затягането на контрола ще повишат броя на продадените билети,” прогнозира с оптимизъм Йордан Недев.
По-добрата новина за пътниците, е, че БДЖ ще се сдобие с нови вагони от май, а от следващото лято трябва да се повиши и средната скорост на влаковете, похвали се още Недев.