Най-младите обитатели в столичния зоопарк са новородени мармозети и лъвчета, съобщи за БТА директорът на зоологическата градина д-р Иван Иванов.
И от двата вида новородените са по две, но все още е рано да определим пола им, поясни Иванов. По думите му това ще е възможно едва след два месеца.
Новородените мармозетки тежат около 15 грама и все още са вкопчени в майка си, разказа директорът на зоопарка. Когато пораснат тяхното тегло ще достигне до 120-150 грама, а дължината им около 14 сантиметра, като в нея не влиза опашката им, която е по-дълга от самото тяло.
Двете новородени лъвчета са още около майка си - Стефани, като при лъвовете е характерно малките до половингодишна възраст да се хранят с млякото на майката, а заедно с това и с полусмляна от нея храна. В естествена среда лъвицата се грижи за малките около две години, като в този период ги учи и да ловуват.
Докато малките пораснат, ще им осигурим нова среда в клетките, обясни д-р Иванов и допълни, че от понеделник е започнала реконструкцията на вътрешната част на клетките. Там ще се поставят скални имитации, дървета и лежанки, за да е по-близка до естествената им среда. Такъв ремонт идната пролет предстои и във външната част на клетката на лъва.
Вече е приключил ремонтът на клетката на двойката скални орли, които са в зоопарка. Пълното й обновяване е заплатено със средства на дарител, който плаща и ремонта на клетката на лъва отвътре, каза директорът на Зоологическата градина.
В Столичния зоопарк има нови обитатели - бели и черни лемури. Приматите от групата на полумаймуните, чието естествено местообитание са Мадагаскар и Коморските острови, са дарение от зоопарк във Великобритания.
От Букурещкия зоопарк в София вече са пристигнали пеликани и лебеди.
Към условията в софийския зоопарк се адаптират и петте лъвоопашати макаци, които са пристигнали от Канада. В естествена среда известните и като вандеру макаци живеят в тропическите гори на Югозападна Индия, а характерни за този вид примати са черната грива и светлата брада. Подвидът макаци е вписан в Червената книга, като числеността му по света се оценява на около 2 500 екземпляра.