Рисковете за политическата стабилност в Централна, Източна и Югоизточна Европа изглежда са се увеличили, посочва Международният валутен фонд (МВФ) в доклада, озаглавен "Регионални икономически аспекти".
Показателите сочат, че политическите рискове са особено високи в европейските страни от Общността на независимите държави (ОНД), Турция и в по-малка степен - в страните от Югоизточна Европа.
През последната година рисковете са се увеличили в Полша, Турция, Беларус, Молдова и Черна гора и са се понижили в Сърбия, Албания, България, Латвия, Румъния и Русия, предаде БНТ.
МВФ уточнява, че използва индексите за политически рискове на Икономист интелиджънс юнит (Economist Intelligence Unit), които отразяват редица политически фактори, свързани с политическата стабилност и ефективност, които биха могли да повлияят възможността и/или ангажираността на страната да обслужва дълговите си задължения или да предизвикат сътресения на валутните пазари.
Приоритетите при провеждането на структурни реформи са различни в отделните страни, отбелязва МВФ.
"За България, Хърватия, Словакия и Словения има сравнително голямо пространство за увеличаване на ефективността чрез подобряване на правната система (независимост на съдебната система и безпристрастност на съдилищата), както и чрез защита на правото на собственост", се казва още в доклада.