Мисията на Международния валутен фонд (МВФ) за пенсионната реформа не препоръча прехвърляне на професионалните пенсионни фондове към Националния осигурителен институт (НОИ). Това стана ясно по време на днешната пресконференция, на която фондът представи становището си за пенсионната реформа у нас.
Това би било връщане назад, смятат експертите и допълват, че в този си вид системата е добра. Евентуалното прехвърляне на фондовете ще донесе 20-30 млн. лв. годишно в бюджета на НОИ, което е значителна цифра, но не е толкова голяма колкото дефицитът в системата.
Обсъжданите сега мерки – повишаване на осигурителната вноска с 1.8% от 2011 г и плавно повишаване на възрастта за пенсия от 2015 г. - ще постигнат спестявания от 1% от БВП в краткосрочен план, но тези мерки няма да са достатъчни да покрият дефицита в пенсионната система предвид дисбалансите, които са 5-6 пъти по-големи. Емануеле Балдачи, ръководител на техническата мисия на МВФ, смята, че размерът на пенсията в първия стълб трябва да зависи от размера на вноските.
В обществената пенсионна система има прекалено голям дефицит към днешна дата, каза Балдачи. Ако параметрите не бъдат преразгледани и ревизирани, и в бъдеще ще се натрупва голям дефицит, смятат от МВФ.
Необходими са по-смели решения и промени от тези, които се обсъждат в момента за пенсионната система, тъй като обсъжданите в момента реформи няма да запълнят дупката в системата, смята ръководителя на техническата мисия на МВФ за пенсионната реформа. Според експертите, възрастта за пенсиониране трябва да се увеличи, защото е по-ниска от тази в други държави. Може би тези мерки не правят хората щастливи, но за съжаление те се диктуват от демографската тенденция и това е, което всички правителства по света правят – увеличават. Той предполага и увеличаване на осигурителните вноски.
Сегашната формула за изчисляване на пенсиите няма ясна връзка между това колко внасят хората в системата и колко получават от нея. При частните пенсионни фондове тази връзка е ясна, но в обществената пенсионна система липсва подобна зависимост, отбеляза Емануеле Балдачи.
Според експертите сегашната структура от три стълба на пенсионната система у нас е добра и комбинацията от частна и обществена пенсионна осигуровка отговаря на най-добрите световни практики.
От МВФ прогнозираха, че дефицитът в пенсионната система ще достигне 6.5% от БВП до края на годината. Той ще продължи да расте, ако не се вземат мерки и това ще създаде нови проблеми след години. През 2017 г. трябва да има нова вълна на увеличаване на стажа и възрастта с по шест месеца.