Предвид очакваното снеготопене и валежи от дъжд, отново се очакват високи води. Това съобщи зам.-министърът на околната среда и водите Павел Гуджаров пред Консултативния съвет по водите, където докладва каква е обстановката в страната и хода на изпълнението на спешните мерки за превенция и ограничаване на наводненията.
Актуалната обстановка на водните нива може да се проследи на сайта на Министерството на околната среда и водите (МОСВ). Жълт код за високи води има по река Марица при Пловдив, при река Съзлийка при Гълъбово и при река Тунджа при Ямбол, при Тунджа при Елхово има Оранжев код за опасност от преливане.
"Важно е предвид очакваното снеготопене и дъждове да бъдат изпуснати контролирано водни количества от язовирите, доколкото това е възможно, с цел осигуряване на свободен ретанзионен обем, който да може да поеме висока вълна и високи води", каза по-късно зам.-министърът пред журналисти. Запитан от inews.bg за местата, където е възможна висока вълна, Гуджаров обясни: "Не искаме да спекулираме и плашим населението за високи вълни, става дума по-скоро за високи води, но трябва да сме готови и за това. Затова в тази обстановка е изключително важно зададените мерки да се изпълняват стриктно, тъй кат е възможно бързо да се формира повърхностен отток при тази голяма влажност на земята. Именно затова са и мерките за превенция", подчерта зам.-министърът.
Прогнозата на Националния институт към метеорология и хидрология (НИМХ) към БАН е очакваните валежи през следващите дни да достигнат до 10 литра на кв. м., а след това количествата на водите да спаднат. Въпреки това почвите са преовлажнени, което ще доведе до покачване на речните нива.
Затова една от най-важните мерки е осигуряването на проводимостта на речните корита, посочи той. Намиращите се вътре в населените места речни корита – в регулация, са отговорност на кметовете на общините, а тяхната регулация отговорността е на областните управители. Там, където има наличие на диги и коригирани участъци на Напоителни системи, за проводимостта на речните корита отговорно е държавното дружество към Министерството на земеделието и храните.
Агенция "Пътна инфраструктура" трябва да направи оглед на мостовите съоръжения и където има нужда, да бъдат почистени, за да се осигори проводимост за високи води. На 500 метра от язовирните стени пък отговорността е на собствениците и ползвателите на язовирите да осигурят проводимост на водата, продължи ресорният зам.-министър. След което обобщи: "Всички мерки, приети от Министерски съвет, са адресирани към конкретни отговорни лица и институции: собственици и ползватели на язовири; експлоатиращи дружества за комплексните язовири по Приложение 1 на "Закона за водите" - "Язовири и каскади", "Напоителни системи" и ВиК-дружествата; към съответните изпълнителни агенции и др."
Язовир "Искър" категорично не прелива, успокои Гуджаров и припомни за лансираната в медиите невярна новина от неделя. Свободният обем в него е 95 млн. куб. м. Над 3 метра е разстоянието на водата в язовира до кота нула. Той похвали действията на столичния кмет Йорданка Фандъкова по осигуряването на всички мерки за осигуряването на проводимост на водите, за да се избегне евентуално наводнение.
В момента преливане има на язовир "Ивайловград", но опасност от наводнения няма, яз. "Тича" също прелива, но река Камчия и останалите по-малки спокойно поемат тези количества и ги отвеждат. Той увери, че към момента няма опасност от наводнения под въздействието на преливащи язовири.