Магистратите ще трябва да декларират дали членуват в непублични организации като масонските ложи. Това е едно от предложенията, приети днес на заседанието на Съвета за съдебна реформа. Декларациите ще се подават в съдебния инспекторат към Висшия съдебен съвет (ВСС).
Тази инициатива бе подета от предишния правосъден министър Христо Иванов, а наследничката му на поста Екатерина Захариева я вкара с промяна в Закона за съдебната власт. Тогава Иванов коментира, че масонското членство на магистратите е обществена тайна и че това трябва да се знае, както и в коя ловна дружинка се водят. Според него, ако един съдия или прокурор е в една ловна дружинка с адвокат или бизнесмен или страна по дело, би "било добре това да се знае от другата страна и да може да бъде разбрано".
Съветът за съдебна реформа възложи на съдебния инспекторат да изготви методологията за извършване на проверката за почтеността на магистратите. Трябва да се разработи и регистър за деклариране на разширен кръг обстоятелства около тяхното финансово състояние и това на роднините им и хората, с които живеят на семейни начала, както и принадлежността им към непублични организации като масонските ложи.
Без методологията за проверките и необходимия бюджет съдебният инспекторат няма как да изпълни възложените му задължения с последните промени в конституцията.
"Важно е да дадем възможност на инспектората, в партньорство с ВСС, да изработят проект, с който да получат финансиране за осъществяването на целите", каза Захариева.
Съветът за съдебна реформа възложи като задача на правосъдното министерство разработване на нова наказателна политика в държавата, цялостен модел за съдебните експертизи и реформа в затворите.
Приет бе и вторият пакет от съдебната реформа, която включва мерки за демократизация на управлението на съда и независимост на отделния прокурор и следовател.