Нарушават се права, в които се допуска възможността обвиняемите да бъдат задържани до 48 часа, без да им бъде признато правото да уведомят когото и да било. Законът трябва да е плод на разум, а не на политически борби. Това коментира адвокат Марин Марковски във връзка с предвижданите промени в Наказателно-процесуалния кодекс.
По отношение на промените в антикорупционния закон, предвиждащи гражданска конфискация дори в случаите, когато няма наложена присъда, адвокат Марковски изрази мнение, че това не е правилен подход.
,,Когато има прекратено наказателно производство и обвиняемото лице е оправдано от съда, тогава на държавата не ѝ остава нищо друго, освен да поднесе своите извинения на човека. Той не може да бъде притесняван, щом е доказано, че не е виновен. Има и нещо друго - когато тези депутати някой ден си отидат от власт, тези процедури, които сега ще гласуват, може да тръгнат срещу тях. Така че този въпрос трябва да се обмисли много сериозно'', допълни адвокатът.
,,Това не е таен арест. Ако има ограничаване на граждански права, то произтича от тази директива. По отношение на ветото на президента, то всъщност е частично, тъй като е по отношение на т.нар. временна дерогация. Смятам, че ако досега всяко едно вето на президента бе оборвано с политически аспекти, то последното му ще бъде преодоляно с правни съображения'', коментира по темата с 48-часовия арест адвокат Людмил Рангелов.
,,Има изрична препоръка да не се посочва вида и тежестта на престъплението, защото винаги има вероятност приближените на задържаното лице да попречат на следствието'', посочи още той.
,,Всички тези промени са абсолютно неприемливи. Всеки адвокат ще ви каже това. Така приет, законът позволява всеки средно заможен българин да бъде подложен на репресия от държавата'', коментира Рангелов предвижданите промени в антикорупционния закон.